S&P Dow Jones, bu hafta 240'tan fazla kripto parayı izleyen bir endeks de dahil olmak üzere beş yeni kripto endeksinin eklendiğini duyurdu.

S&P Dow Jones’dan Yeni Kripto Hamlesi Geldi

S&P Dow Jones, bu hafta 240'tan fazla kripto parayı izleyen bir endeks de dahil olmak üzere beş yeni kripto endeksinin eklendiğini duyurdu. Endeksler, S&P 500 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama gibi geleneksel piyasalarda çok önemli olan eski finansal göstergelere katılıyor.

Muhteşem beşli

Beş yeni endeksin odak noktası, S&P Cryptocurrency Geniş Pazar Dijital Endeksi'dir (BDM). Bu endeks, kripto piyasasının geniş bir görüntüsünü sağlamaya çalışacak ve piyasaya sürüldüğünde 240 tokeni izleyen endekstir. Şu anda, piyasa değeri 100 milyon dolardan fazla olan yaklaşık 275 kripto para birimi var. Bununla birlikte, S&P Dow Jones, piyasa değerinin en azından BDM endeksi için seçim kriterlerini dikte edip etmeyeceğini açıklamadı.

S&P Dow Jones, kripto fiyatlarını sadece Aralık 2020 gibi yakın bir tarihte takip etme niyetlerini dile getirdi ve sadece birkaç ay önce Bitcoin ve Ethereum fiyat izleme endekslerini piyasaya sürdü.

Kalan dört endeks, aşağıdakileri içeren BDM türevleridir:

Cryptocurrency LargeCap Index: En büyük piyasa değerlerine sahip belirli kripto paralara odaklanan bir BDM alt kümesi.

Cryptocurrency BDM Ex-MegaCap Endeksi: Bitcoin ve ethereum'u hariç tutan bir BDM alt kümesi.

Cryptocurrency BDM Ex-LargeCap Endeksi: Yukarıda bahsedilen Crypto LargeCap Endeksini hariç tutan bir BDM alt kümesi.

Cryptocurrency BDM LargeCap Ex-MegaCap Endeksi: Yukarıda belirtilen LargeCap Endeksini içeren ve halihazırda kurulmuş olan MegaCap Endeksini hariç tutan bir BDM alt kümesi.

Endeksler, S&P Bitcoin Endeksi, S&P Ethereum Endeksi ve S&P Cryptocurrency MegaCap Endeksi dahil olmak üzere S&P Dow Jones tarafından halihazırda kurulmuş olan erken dijital varlık kıyaslamalarının saflarına katılıyor.

Ne, Nasıl ve Neden?

Endeksler, kurumsal düzeyde bir kripto yazılımı ve veri sağlayıcısı olan halihazırda kurulmuş kripto para birimi ortağı Lukka'dan fiyatlandırma verilerini alacak. Kripto etrafındaki artan endeksler, S&P Dow Jones'un şu anda ele almak istediği tüketici talebindeki açık bir büyümeyi yansıtıyor. S&P Dow Jones basın açıklamasına göre, “Kripto para varlıkları pazarı büyümeye devam ediyor ve bununla birlikte kripto ve blok zinciri varlıklarına dayalı şeffaf kıyaslama ve endeks tabanlı çözümler her zamankinden daha önemli”.

S&P Dow Jones Endekslerinde Küresel İnovasyon ve Strateji Başkanı Peter Roffman yaptığı açıklamada, “Bir yüzyıldan fazla bir süredir endekslerimiz piyasaların nasıl performans gösterdiğine dair fikir veriyor. Şimdi… kripto para yatırımcılarına bu cevabı veriyoruz,” diyor ve ayrıca endeksler “piyasa değerine göre dilimleme ve zar atma yeteneği ile bu hızla büyüyen varlık sınıfının şimdiye kadarki en geniş anlık görüntülerinden birini veriyor. Kripto para piyasasına bu önemli düzeyde ek şeffaflık getirmekten heyecan duyuyoruz.” ifadesini kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ