SPECTRE kurucuları "PHANTOM" protokolünü öneriyor

SPECTER ve GHOST projelerinin arkasındaki araştırmacılar, Blockchain'de yeni bir ölçeklenebilirlik protokolü önerdiler.

PHANTOM olarak adlandırılan protokol, "şebekelerin destekleyebileceği" işlem onayı vermeyi talep ediyor - Akıllı sözleşmeler de bu protokole dahil.

Yonatan Sompolinsky ve Dr. Aviv Zohar yeni protokolü, bitcoin'in ortak blok yapısından daha ölçeklenebilir olan, "yönlendirilmiş blok grafikleri" (blockDAG'ler) ile SPECTER'ı hafta yayınlanan bir makalede özetledi. Ekip, teknolojiyi "Satoshi'nin zincirinin genelleşmesi ile hızlı veya büyük blok kurulumlarına daha uygun" olarak tanımlıyor.

Phantom, işlemlerin ayrı bir katmanda yürütülmekte olduğu Lightning Network (Yıldırım Ağı) gibi zincir dışı çözümlerden farklı olarak, ölçeklenebilirlik elde etmek için bir zincir aracını önermektedir.

Makale yazarları, PHANTOM'un birincil odak noktası, SPECTER protokolünde mümkün olmayan blokların doğrusal sıralamasını sağladığıdır. Bunu yapmak için, "doğru" bağlantılar tarafından çıkarılan blokları belirlemek için blockDAG üzerinde "hırslı bir algoritma" kullanılıyor; ancak madencilik protokolünden sapmış "işbirliği yapmayan" bağlantıları tanımıyor.

Bildiri ise şu şekilde:

"Bu ayırımı kullanarak PHANTOM, sonunda tüm doğru bağlantılar ile anlaşılacağı şekilde blockDAG'de eksiksiz bir sistem sunar."

Yazarlar, doğrusal sıralama sorununu çözerek PHANTOM'un akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere herhangi bir hesaplamayı ölçeklendirmesini sağladığını belirtti.

Bununla birlikte, Sompolinsky ve Zohar, doğrusal sıralamayı benimseyerek daha önce SPECTER tarafından sağlanan teyit hızından fedakarlık ettiğini belirtmektedir. Araştırmacılar, gelecekteki çalışmalarında bu sorunu çözme planlarını da belirttiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ