Gerek spekülasyon kavramı gerekse de manipülasyon kavramı okuyucular tarafından karıştırılan kavramlar arasında yer alıyor

Gerek spekülasyon kavramı gerekse de manipülasyon kavramı okuyucular tarafından karıştırılan kavramlar arasında yer alıyor. Bitcoin için kullanıldığı zaman ise manzara daha karmaşık bir hal alıyor. Peki bu iki kavram neye karşılık geliyor. Gelin detaylarına bir bakalım.

Bitcoin İçin Spekülasyon Ve Manipülasyon Kavramı 

Spekülasyon kavramına baktığımızda piyasa koşullarını değerlendirmek suretiyle geleceğe yönelik fiyat tahminlerinin yapılması ve risk alınması yoluyla para kazanmaya yönelik faaliyetlere girişilmesine spekülasyon deniyor. Bu faaliyetleri yapan kişilere de spekülatör  adı veriliyor. Örneğin , Bitcoin için konuşacak olursak , bir kimse Bitcoin fiyatının yükselebileceğini tahmin edip düşük fiyattan  BTC alır ve fiyat yükseldiği zaman satarsa bu işlem spekülasyondur.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Spekülatör burada Bitcoin fiyatının  yükseleceğini  tahmin etmiş ve bir risk almıştır. Eğer BTC fiyatı düşse idi spekülatör burada zarar edecekti. Manipülasyon da ise piyasaya yalan yanlış bilgiler vererek çoşku veya korku halini oluşturmak vardır. Bu bağlamda spekülasyon yasal bir faaliyet olmasına karşın  manipülasyon yasal bir faaliyet değildir. Manipülasyon yapan kişiler fiyatları bir anda aşağı çekip bir anda yükselttikleri için piyasaya zarar verirler.

Diğer taraftan , spekülatörler fiyat düşükken alım, yüksek iken satış yaptıkları için fiyatların aşırı yükselmesini veya düşmesini engellerler .Bir diğer ifade ile piyasa düzenleyiciliği yapmış olurlar.

 Bitcoin fiyat hareketliliği noktasında son derece volatil bir varlık. Artışların ve düşüşlerin son derece fazla olması zihinlerde daha çok manipülasyon kavramını çağrıştırsa da kanımca Bitcoin için spekülasyon kavramının daha geçerli olduğunu düşünüyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ