Sponsorluklar, NFT'ler ve taraftar tokenlerinin tümü, sporda kriptonun benimsenmesine katkıda bulunuyor.

Spor Dünyası Kripto Para Alanıyla Nasıl Bir İlişki İçerisinde?

Sponsorluklar, NFT'ler ve taraftar tokenlerinin tümü, sporda kriptonun benimsenmesine katkıda bulunuyor.

Kripto para birimleri, spor dünyasında hızlı bir şekilde benimsendi. Yüksek profilli sponsorluklar, kripto şirketlerine ana akım yönelme sağlıyor. NFT'ler ve taraftar tokenleri gibi kripto varlıkları, spor organizasyonları için yeni değerler yaratıyor.

Spor ve kripto para birimleri

Spor ve kripto, ilgisiz iki dünya gibi görünebilir, ancak daha yakından incelendiğinde birbirlerine sunacakları çok şey var.

2014 yılında, Bitcoin ödeme sağlayıcısı Bitpay, bir kolej futbolu oyunu olan St. Petersburg Bowl'a sponsor olmak için ESPN ile anlaştı. Küçük olmasına rağmen, ilk büyük kripto spor anlaşması olarak önemli bir dönüm noktası oldu. Bu yıl, New York Giants, Grayscale Investments ile ortaklık kurarak, kripto sponsorluğuna sahip ligin ilk takımı olurken, kripto NFL'ye ulaştı.

Futbol 2021'de kripto sponsorluğu trendini başlatırken, kriptoyla bağlantısı olmayan bir spor ligi bulmak zor. NBA takımı Portland Trail Blazers kısa süre önce kripto para iadesi uygulaması StormX ile bir ortaklık duyurdu. Yılın başlarında Miami HEAT, kripto borsası FTX ile özel bir isim hakları anlaşması imzalayarak stadının adını “FTX Arena” olarak değiştirdi. 19 yıllık anlaşma 135 milyon dolar değerindeydi. Bunu takiben FTX, 23 Haziran'da Major League Baseball ile beş yıllık bir anlaşmada ortaklık yaptığında bugüne kadarki en büyük kripto spor sponsorluğuna imza attı.

Sponsorluk anlaşmalarına dahil olanlar, spor hayranlarına kripto hizmetlerinin pazarlanmasında çok fazla potansiyel görüyor. FTX ile yapılan anlaşma hakkında yorum yapan MLB Gelir İdaresi Başkanı Noah Garden şunları söyledi:

"Hayranlarımız, oyunumuza katılmak için yeni teknolojileri kullanmaya erken başladı."

Kripto borsaları ve ödeme sağlayıcıları, spor hayranları ile kripto para biriminin benimsenmesi arasındaki önemli geçişi vurgulayarak, spor sponsorluklarının çoğunu oluşturdu. MLB ekibi Oakland A'nın bu yılın başlarında bir Bitcoin için tam sezon paketi sunması ile spor takımları kripto para birimleri ile bilet satın alımına izin vermeye başlıyor.

Spor kuruluşları ayrıca kripto sponsorluklarını genç hayranları çekmek için çok ihtiyaç duyulan bir fırsat olarak görebilir. Sports Business Journal'ın 2017 araştırmasına göre, ortalama MLB hayranı şu anda 57 yaşında.

Sporda NFT'lerin Yükselişi

Blockchain teknolojisi ayrıca spor hayranları için tahsil edilebilir NFT'ler şeklinde değer katıyor.

NFT'ler, yaratıcıların dijital sanatı, koleksiyonları veya İnternet'teki diğer herhangi bir varlığı tokenleştirmesine izin veren bir varlık türü olan, değiştirilemez tokenlerdir. NFT'ler, arkalarındaki blok zinciri teknolojisi kanıtlanabilir sahiplik ve kıtlığa izin verdiği için koleksiyonları geliştirdi.

NBA, dijital koleksiyon kart platformu NBA Top Shot'a katılımı sayesinde NFT'leri kullanan en başarılı organizasyonlardan biri olmuştur. FLOW blok zinciri üzerine inşa edilen oyun, kullanıcıların NBA “anlarını” satın almasına, satmasına ve takas etmesine ve bunları dijital cüzdanlarda blok zincirinde saklamasına olanak tanır.

Platform, 2021'de büyük bir başarı elde etti ve Mayıs ayında bir milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Top Shot için ikincil piyasa da büyük yatırımcıları cezbetmektedir ve Nisan ayında 387.600 dolara satılan nadir bir LeBron James anı ile ün kazandı.

Avrupa'da futbol da NFT çılgınlığından faydalanıyor. Fantezi futbol oyunu Sorare, Real Madrid ve AC Milan dahil olmak üzere büyük Avrupa takımlarından birkaç lisans ortaklığı çekti. Oyunda oyuncular, Ethereum blok zincirinde futbolcu NFT'lerinden oluşan takımları bir araya getiren yönetici olarak hareket eder. Takımlar daha sonra, tıpkı geleneksel fantazi futbolda olduğu gibi, gerçek dünya futbol sahasındaki oyuncularının performansına göre sıralanır.

Sorare'deki NFT'ler de göz kamaştırıcı miktarlarda satılıyor, ancak NBA Top Shots kadar yüksek değil. Mart ayında, türünün tek örneği bir Cristiano Ronaldo NFT 290.000 dolara satıldı.

Spor kuruluşlarının NFT'leri kullanmasının tek yolu dijital koleksiyonlar değildir. NBA takımı Dallas Mavericks'in sahibi ve girişimcisi Mark Cuban, maç biletlerini NFT'lere dönüştürmeyi planlıyor. Mart ayında Delphi Podcast'inde konuşan Cuban şunları söyledi:

“Sadece tüketicilerimizin, hayranlarımızın bilet alıp satmalarının değil, aynı zamanda onlar üzerinde telif hakkı kazanmaya devam etmenin yollarını bulabilmek istiyoruz.”

Spor Takımları ile Taraftar Katılımı

Bazı durumlarda, spor takımlarının kendileri blok zincirine geçiyor.

Token odaklı spor borsası Chiliz, spor takımlarına taraftar tokenleri oluşturma yeteneği sunarak taraftarların Socios.com'da favori takımlarının bir bölümünü satın almalarına olanak tanır. Taraftar jetonlarının sahipleri, kulüpleri etkileyen önemli kararları oylarken aynı zamanda VIP ödüllerine, promosyonlara ve diğer benzersiz deneyimlere erişim elde edebilir. İtalyan takımı Juventus FC, 2019'da Chiliz platformunda bir taraftar jetonu üreten ilk takım oldu. O zamandan beri, UEFA Kupası kazanan FC Barcelona ve Paris Saint-Germain FC de dahil olmak üzere birçok futbol ve espor takımı Taraftar Token Teklifleri düzenledi.

Şu anda, küresel spor sponsorluk pazarının 2027 yılına kadar neredeyse 90 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Spor endüstrisi kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini benimserken, bu rakam önümüzdeki yıllarda katlanarak artabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ