ABD'deki dördüncü en büyük fon yöneticisi olan Fidelity Investments, şimdi SEC ile bir metaverse ETF başvurusunda bulundu.

ABD'deki dördüncü en büyük fon yöneticisi olan Fidelity Investments, şimdi SEC ile bir metaverse ETF başvurusunda bulundu.

Firmanın spot Bitcoin ETF'si, düzenleyici dolandırıcılık, manipülasyon ve yatırımcı koruması endişelerini öne sürerek diğerleriyle birlikte reddedildi.

ABD SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Perşembe günü Fidelity Investment'ın spot Bitcoin ETF'sini (borsada işlem gören fon) geri çevirdikten sonra, dev varlık yöneticisi blok zinciri ile ilgili başka bir ETF başvurusu yapmaya devam etti.

27 Ocak tarihli bir dosyaya göre, firma şimdi bir metaverse ETF için onay istiyor. Fidelity Metaverse Index olarak adlandırılan ürün, uygulama başına "Metaverse'in kurulması ve etkinleştirilmesiyle ilgili ürün veya hizmetleri geliştiren, üreten, dağıtan veya satan" şirketleri izleyecektir.

Fidelity Investments, yönetilen 8 trilyon dolar değerindeki varlıkla (AUM) dünyanın en büyük dördüncü fon yöneticisidir. İlgisi ve bir ETF aracılığıyla meta veri tabanı alanına gelecekteki olası girişi, yeni teknolojiyi büyük ölçüde doğrulayacaktır. Hareket, muhtemelen diğer oyuncuları blok zinciri tabanlı 3D sanal gerçeklik ağıyla etkileşime girmeye çekecektir.

Ön izahnamede belirtildiği gibi, Fidelity, Fidelity endeksindeki şirketlerin hisselerine yatırım yapmayı planlıyor. Endekse dahil olan firmalar, “kripto para birimi, blok zinciri ve dijital ödeme işleme” ile ilgili faaliyetlerde bulunanlar olacaktır.

Fidelity, Metaverse ETF'ye Dahil Olmak İstiyor

Unutulmamalıdır ki, düzenleyicinin envanterinde bekleyen tek başvuru Fidelity'nin başvurusu değildir. İlk Bitcoin vadeli ETF'si ile tanınan ProShares, 21 Aralık'ta SEC'e meta veri deposu odaklı bir ETF başvurusunda bulundu. Tıpkı Fidelity'nin sunduğu gibi, teklif, meta veri deposuyla ilgili hizmetler sunan birkaç şirketin performansını yansıtıyor. “ProShares Metaverse Theme ETF” olarak bilinen Apple, Meta ve Nvidia'nın en üst düzey hisselerini içerir.

Roundhill Investments, geçen yıl Haziran ayında ABD'de böyle bir ürün için onay alan ilk şirketti. ETF, AUM'da kabaca 950 milyon dolar olan yaklaşık 44 holdingi takip ediyor. Bir diğeri, 13,5 milyon AUM'ye sahip Font Metaverse ETF'dir. Kanada bu tür iki ürüne sahiptir . Evolve Metaverse ETF ve Horizons Global Metaverse Index ETF. Güney Kore ise geçen yıl Ekim ayında bu tür dört ürünü aynı anda onayladı.

SEC, Bitcoin ETF'de İnatçı Olmaya Devam Ediyor

Fidelity'nin metaverse ETF başvurusu, spot Bitcoin ETF'sinin reddedildiği gün gerçekleşti. Olduğu gibi, ABD düzenleyicisi böyle bir teklifin yasallaştırılmasını reddetme konusunda hala kararlı. Dolandırıcılık, piyasa manipülasyonu ve yatırımcı kayıpları risklerinden bahseder. Geçen hafta, bekçi, First Trust ve Skybridge Capital'in spot Bitcoin ETF başvurularını benzer nedenlerle reddetti.

Metaverse, eleştirileri kendisine çekerken büyük ilgi görmeye devam etti. 2,6T $ değerleme ile dünyanın en büyük şirketi olan Apple, şimdi uzaya yatırım yapma niyetini açıkladı. Meta ve Microsoft gibi diğer teknoloji oyuncuları, meta veri deposunda çok daha gelişmiş gelişmelere sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ