Netflix'in popüler Güney Kore dizisi Squid Game'den ilham alan dijital bir token, dolandırıcı olduğu ortaya çıkınca neredeyse tüm değerini kaybetti.

Netflix'in popüler Güney Kore dizisi Squid Game'den ilham alan dijital bir token, dolandırıcı olduğu ortaya çıkınca neredeyse tüm değerini kaybetti.

Kendisini “oynayarak kazanılan bir kripto para birimi” olarak pazarlayan Squid, son günlerde fiyatının yüzde binlerce arttığını görmüştü. Büyük bir fiyat artışının ardından Squid Game tokeni, Twitter'ın dün gece sosyal medya platformunda "resmi" hesaplarını şüpheli olarak işaretlemesinden kısa bir süre sonra %99'un üzerine düştü. Dijital token Pazartesi günü ilk aşağı yönlü hareketini yaşadı.

Kalamar Tokeni Neredeyse Sıfıra Düştü

Squid oyun tokeninin  fiyatı, piyasaya 70 milyon token atıldığı için anında 2.856 dolardan 0.0079 dolara düştü. CoinMarketCap'e göre, SQUID tokeninin yayınlandığı tarihte 2,8 milyon dolarlık "kendi bildirdiği" bir piyasa değeri var. CMC'nin uyarısında "CMC ekibi projenin piyasa değerini doğrulamadı" yazıyor. Tokenin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri, %99'un üzerinde düşüşle 5 milyon dolar. Düşüş, Twitter'ın 70.000'den fazla abonesi olan orijinal hesap da dahil olmak üzere SQUID tokeni ile ilişkili olduğu bildirilen hesapları şüpheli olarak işaretlemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Kalamar Tokeni, Yüksek Düzeyde Tasarlanmış Bir Aldatmaca Gibi Görünüyor

Dijital token, başlangıçta sağlıklı bir şüphecilik dozu çeken bir dizi kırmızı bayrak içeriyordu. Projenin kendisi, hit Netflix şovu Squid Game'den sonra temalıydı, ancak web sitesinde Netflix ile ortak olduğu iddiasına rağmen, görünürde resmi bir onay veya bağlantı yoktu. Ayrıca, NFT pazar yeri OpenSea, kripto izleme siteleri CoinMarketCap ve CoinGecko ve Microsoft dahil olmak üzere daha fazla ortaklığa sahip olduğunu iddia etti. Ayrıca, merkezi olmayan bir blok zinciri olan Binance Smart Chain (BSC) ile bir ortaklık token gerçekten BSC'de çalışıyor olsa da, bu neredeyse bir ortaklık değildir. Ancak projeyle ilgili en büyük endişe, bazı kullanıcıların tokenlerini satın aldıktan sonra satamayacaklarını bildirmeleriydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ