Sri Lanka'daki siyasi ve ekonomik gerilimlerin ortasında, ülkenin merkez bankası Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), düzenleyici gözetim eksikliği nedeniyle kripto para birimi işlemlerine karşı uyarıda bulundu.

Sri Lanka Kripto Para Kullanımına Karşı Bir Uyarı Verdi

Sri Lanka'daki siyasi ve ekonomik gerilimlerin ortasında, ülkenin merkez bankası Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), düzenleyici gözetim eksikliği nedeniyle kripto para birimi işlemlerine karşı uyarıda bulundu.

Bu Salı, CBSL, Sri Lanka'daki hiçbir şirkete, borsaların ilk dijital para teklifleri (ICO) ve kripto madenciliği de dahil olmak üzere kripto para birimleri ile ilgili hizmetler sunma yetkisi vermediğini belirtti.

Sri Lanka merkez bankası, uyarının “sanal para birimlerindeki son gelişmelere” yanıt olduğunu söyledi. Bu, mevcut kripto kışı ve Bitcoin ve Ethereum gibi en popüler kripto para birimlerinin son fiyat oynaklığı ile ilgili.

“Dijital varlıklar, düzenlenmemiş finansal araçlar olarak kabul edilir ve Sri Lanka'daki düzenleyiciler veya koruyucular tarafından denetlenmez. CBSL'nin açıklamasını seslendirdi. Bu nedenle vatandaşlar, önemli finansal, operasyonel, yasal ve güvenlik risklerinin yanı sıra dijital varlıklara yapılan yatırımların kullanıcılara sunduğu müşteri koruma sorunlarına karşı uyarılıyor” dedi.

Cumartesi günü binlerce protestocu Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın resmi konutunu basarak binanın kontrolünü ele geçirdi.

Bu nedenle Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena, Başkan Rajapaksa'nın 13 Temmuz Çarşamba günü resmen görevi bırakacağını duyurdu.

Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu ile olası bir 3 milyar dolarlık kurtarma hakkında görüştü. Ancak, Başkan'ın yakın zamanda istifa etmesi nedeniyle, bir kurtarma paketinin gerçekleşmesi birkaç ay alabilir.

“İnsanlar, merkez bankasının yapay bir döviz kuru sabitini sürdürmekte zorlandığını söylüyor. Birçok kişi bunun çökeceğini biliyordu ve nakit birikimlerini USDT gibi sabit paralara dönüştürmeye başladı” diyor ada ülkesinden bir tüccar olan Prashan Loganathan.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ