COVID-19'un başlangıcı, Sri Lanka'nın ekonomik zorluklarının başlangıcı oldu. Sri Lanka'nın ekonomisi bir süredir serbest düşüşte ve iflasın eşiğinde. Krizi öngören birçok kişi, ülkede hala düzenlemeye tabi olmayan kripto para birimlerine yöneldi.

Sri Lankalılar, Kriz İçinde Yüzlerini Kripto Para Birimlerine Yönlendirdi

Pandemi, Sri Lanka ekonomisi için sorunların başlangıcıydı. Krizi bekleyen birçok kişi hayatta kalmanın yollarını aramaya başladı. Bazıları, henüz Sri Lanka'da herhangi bir düzenleyici ve denetleyici kurallara tabi olmayan kripto para birimlerine başvurdu. 

Buna karşılık, komşusu Hindistan, varlığı düzenlemek için yavaş yavaş ilerliyor. Kripto varlıklara %1 aktarılabilir değerli menkul kıymetler vergisinin dayatılması daha yeni duyuruldu. Ayrıca, iş dünyasının dile getirdiği endişelere yanıt olarak iki gün önce hükümet tarafından kapsamlı bir açıklama yapıldı.

TDS politikasının 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi planlandığında, kripto para borsaları ve yerel piyasadaki satıcılar için işler her zamanki gibi olacak mı?

Ev finansmanı firmalarının hisseleri, kripto para şirketlerininki gibi, bir süredir düşüş eğiliminde. Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından 4 Mayıs'ta repo oranı artırıldıktan sonra, çoğu bir kuyruk dönüşüne girdi.

Ekonomistler, gayrimenkul için sağlıklı talebin faiz artışlarının etkisini azaltabileceğini düşünmelerine rağmen, faiz oranlarındaki artışların etkilerine duyarlı olabilecek bir iş segmenti var.

Bu arada, Sri Lanka'da ekonomi bir süredir serbest düşüşte ve endişe verici bir hızla iflasa doğru ilerliyor. Gıda enflasyonu %57'ye fırladı ve ülkenin rezervlerinin tükenmesi nedeniyle ihtiyaç maddeleri ithal edecek rezervi yok.

Sri Lanka'nın en önemli ekonomik dayanaklarından ikisi olan giyim ve çay sektörleri, mevcut ekonomik krizin doğrudan bir sonucu olarak ciddi gerilemeler yaşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ