Markalı stablecoin'ler, aynı şekilde, dönüştürülemeyen tokenlerin mülkiyette devrim yarattığı gibi, ödül puanlarında da devrim yaratacak.

Markalı stablecoin'ler, aynı şekilde, dönüştürülemeyen tokenlerin mülkiyette devrim yarattığı gibi, ödül puanlarında da devrim yaratacak.

Değişmez tokenlerin benimsenmesi, öncelikle kendi fandomları ve tokenlerin fayda odaklı doğası tarafından yönlendirilen kripto ekonomisine katılan kullanıcılar için pratik bir giriş noktası olarak hizmet etti. Örneğin, bir Lebron James süper hayranıysanız, blok zincirini anlamadan 2016 NBA finallerinden “The Block” un NBA Top Shot'ta neden değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak markalar söz konusu olduğunda, stablecoin'lerin en büyük giriş noktası olması muhtemel.

Ödül puanlarını yeniden tasarlama

Mevcut müşterilere satış yapmak, markalara yenilerini edinmekten daha az maliyetlidir; bu, şirketlerin %90'ından fazlasının bir tür müşteri sadakat programına sahip olmasının önde gelen nedenidir. Ödül puanları, hem müşteri sadakatini hem de geliri artırmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Örneğin, Starbucks Rewards, etrafındaki en başarılı ödül programlarından biridir. 19 milyondan fazla üyesi var ve puanların kullanımı şirket gelirinin neredeyse %50'sinden sorumlu. Starbucks, eğlenceli, oyunlaştırılmış bir yaklaşımla değer katan ve müşteri katılımını artıran bir şekilde iş hedefleriyle uyumlu hale getirmek için Starbucks Ödüllerini kullanır.

Starbucks'ın kitlelere ulaşma yaklaşımı, VIP, katmanlı ödül programı InCircle aracılığıyla daha çok statü ve ayrıcalıklara odaklanan Neiman Marcus'tan çok farklıdır. Bir InCircle üyesi kademeleri tırmandıkça, müşterilerin abartılı tatiller planlamasına veya rağbet gören etkinliklere katılmasına yardımcı olan konsiyerj hizmetlerine erişimin kilidini açar. Etkili sadakat programları herkese uyan tek bir çözüm değildir, ancak özenle hazırlanmış bir program gelir, katılım ve elde tutma için harikalar yaratabilir. Dijital varlıkların evrimi artık herhangi bir kategorideki markaların tüketicilerine benzersiz ve unutulmaz bir deneyim sunmasına olanak tanıyor.

Sadakat ve ödül programlarının sınırlamaları

Sadakat ve ödül programlarının tüketici-marka ilişkisinin temel bir bileşeni olduğu yadsınamaz olsa da, sınırlamaları vardır. Karmaşıklık, likidite eksikliği ve birlikte çalışabilirlik, sadakat ve ödül programlarını daha fazla müşteriye ulaştırmanın önündeki başlıca engellerden bazılarıdır. Program kurallarındaki netliğin olmaması, masada çok fazla değer kalmasına neden oluyor.

Clarus Commerce tarafından yayınlanan bir rapora göre, tüketicilerin %75'i satın almalarının ötesinde etkileşim için ödüllendirilmek istiyor. Bu tek başına inovasyon ihtiyacını işaret ediyor ve markaların sadakat işinde devrim yaratması için büyük bir fırsat yaratıyor.

Likidite söz konusu olduğunda, çoğu puan ve ödülün kullanımı ilgili marka ekosistemiyle sınırlıdır; tüketiciler bunları başka bir şirkette kullanamazlar. Hilton, Hyatt ve Marriott gibi otel markaları, puanların belirli bir eşik dahilinde nakit olarak kullanılmasına izin veriyor. Ancak buna yalnızca otel konaklamaları sırasında izin verilir ve çoğu durumda puanlar dolar değerinden farklı şekilde değerlendirilir. Bu, karartma tarihleri veya puanlar için sınırlı sayıda oda gibi sorunlardan bahsetmiyor. Bu programlar birlikte çalışabilirlikten yoksun olduğundan, noktalar duvarlarla çevrili bir bahçenin arkasına sıkışıp değerin hareketini kısıtlar. Engellenen değer aktarımı ve programlar arası iletişim eksikliği, daha düşük müşteri katılımına ve bazı durumlarda geçersiz noktalara neden olur.

Puan sistemleri harcanma yetenekleri açısından nakde daha yakın olsaydı, çok daha başarılı olurlardı. Bu değişen derecelerde likiditeye rağmen, bu değişikliği benimseyen markaların, puan para biriminin kullanımında mümkün olduğunca fazla esneklik sunarak tüketicilerin dikkatini çekmeye çalıştıkları açıktır.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Markalı Stablecoin

Markalı bir stablecoin, belirli veya belirli markalar, işletmeler veya kurumlar tarafından verilen ve desteklenen, fiyatı sabit bir dijital varlıktır. Doğrudan tüketiciye yönelik uygulamalara yerleştirilebilen markalı stablecoinler, markalara doğrudan müşterilerle bağlantı kurmanın ve rakiplerinden pazar payını geri kazanmak için içgörü edinmenin yeni bir yolunu sunar. Blok zinciri ve kripto para çoğu tüketici için garip kavramlar olarak kaldığından, kullanıcıların blok zinciri teknolojisinin sisteme güç verdiğini fark etmeyebilecekleri kusursuz bir deneyime sahip olmak çok önemlidir.

Güvenli ve şeffaf merkezi olmayan defter teknolojisi ile sağlanan markalı stablecoinler, en büyük hayranları olan markalara pazarlama zekası sağlar. Aynı zamanda, markalı stablecoinler müşterileri sadakatleri için teşvik eder ve ödüllendirir. Markalar, kullanıcı satın alma geçmişlerini blok zincirinde saklayabilir ve daha sonra ilgili tasarrufları gelecekteki satın alımlarına uygulayabilir. Sadakat puanlarına benzer ancak daha az karmaşık, daha akıcı ve nihayetinde daha kullanışlıdır. Diğer özellikler arasında, kredi kartına olan ihtiyacın ortadan kaldırılması veya hatta müşterileri elde tutmaya teşvik etmek için markalı sabit para tasarruflarına faiz sağlanması yer alabilir.

Kalkıştan önce rampada bir tampon

Markalı stabilcoinlerin doğru yönde atılmış bir adım olmasına rağmen, tokenize ödül sistemleri hala bir merkezileşme şeklidir. Bir marka, banka veya her ikisi şeklinde üçüncü bir taraf, geleneksel finans ve kripto arasındaki boşluğu doldurarak bire bir istikrar sağlamak için mevcut olabilir. Bu merkezileştirmenin iyi tarafı, potansiyel olarak kullanıcı için farklı uygulamalar indirmeleri veya yeni bir sürece alışmaları gerekmeyen daha sezgisel bir deneyim sunmasıdır. Bununla birlikte, markalar kendilerini sorunsuz, merkezileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi ile daha zorlu, merkezi olmayan bir rampa arasında zor bir karar vermek zorunda bulabilirler.

Ayrıca markaların dikkate alması gereken bir sonuç var: Pahalı gaz ücretleri nedeniyle basım ve itfa maliyetleri yüksek olabilir. Markaların operasyonel, denetim ve uyumluluk maliyetleriyle ve eski bankacılık sistemleriyle birlikte çalışabilirlikle birleştiğinde bu, giriş için pahalı engeller oluşturabilir. Düzenlemelerin belirsizliği suları daha da bulanıklaştırıyor. Markaların, gecikmiş gelecekteki faydalar için bir zararı önceden almaya karar vermesi gerekebilir. Bunlar, markaların vermesi gereken nüanslı, görev açısından kritik kararlar.

Tüketiciler, uygulamalarında puan almak yerine para birimi alırken kendilerini daha güçlü hissediyor ve daha fazla değer algılıyor. Birçokları için markalar bir kimlik sembolüdür. Diyelim ki Gucci sizi bir elçi olarak tanımlıyor ve “GucciCoin” genel etiketinizi kullanarak marka hakkında sosyal medyada olumlu paylaşımlar yaptığınız için teşekkür olarak Gucci jetonlarını size airdrop olarak gönderiyor. Belirli bir miktarda “GucciCoin”e sahipseniz, fiziksel bir alan (özel bir etkinlik, konser, mağaza içi showroom, vb.) veya çevrimiçi bir elit topluluğa erişebilirsiniz.

Belki de başkalarının alamayacağı gelişmiş veya sınırlı sayıda ürün indirimlerine bile erişebilirsiniz ve durumunuzu sergilemenize izin veren bir NFT'yi alırsınız. Markalı stablecoinler, markalar ve müşteriler için bir kazan-kazandır ve markalar etkileşimi ve bağlılığı artırırken tüketicilerin desteklerini bildirmelerini sağlar.

Markalı stablecoinler, birlikte çalışabilir, sıvı ve aracısız bir gelecek için bir geçit sağlar. Bir gün, belki o kadar da uzak olmayan bir zamanda, bir müşterinin tüm favori markalarıyla dolu bir dijital cüzdanı olacak, küresel bir ekosistem, kitlesel benimseme için baraj kapaklarını açacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ