Stablecoin USDC'yi çıkaran Circle, zincirler arası transferler (cross-chain) ve birlikte çalışabilirlik için bir protokol başlattı.

Stablecoin Odaklı Şirketten Yeni Hamle Geldi – Neler Olacak?

26 Nisan'da, stablecoin odaklı şirket Circle, Çapraz Zincir (Cross-Chain) Transfer Protokolünün (CCTP) ana ağda yayınlandığını duyurdu. Sistem, USDC'nin yerel olarak desteklenen blok zincirler arasında izinsiz aktarımına imkan sağlıyor.

Şirketin blog gönderisine göre CCTP, USDC'ye zincirler arasında benzersiz "transfer ve hız" yeteneği veriyor. Bu gelişme, stablecoin'in "kaynak zincirde etkili bir şekilde yok edildiği ve hedef zincirde 1:1 oranında yeniden yaratıldığı" anlamına da geliyor.

Ayrıca, Circle Ürün Başkan Yardımcısı Joao Reginatto, ABD doları rezervlerinin değişmeden kaldığını  da vurgulayarak CCTP’nin, geliştiriciler için oluşturulmuş izinsiz bir protokol olduğunu ve kullanıcıların bu olağanüstü aktarım durumundan yararlanmalarına olanak tanıdığını ifade ediyor.

Circle (Cross Chain’e) Çapraz Zincire Gidiyor

Geliştiriciler, stablecoin'in farklı yerel sürümlerini destekleyen uygulamalar oluşturabilecekler. Duyuruya göre USDC, sekiz farklı ağda kullanılabiliyor. Bunlar Ethereum, Solana, Avalanche, TRON, Algorand, Stellar, Flow ve Hedera şeklinde.

Ayrıca, bir dizi kripto altyapı sağlayıcısı zaten CCTP'yi entegre etmiş durumda. Bunlar arasında Celer, Hyperlane, LayerZero, LI.FI, MetaMask, Multichain, Rarimo, Router, Socket, Wanchain ve Wormhole yer alıyor.

Reginatto bu özelliğinin eklenmeden önce, sistemin Circle'ı "internette para taşımak için bir temel görevi gören açık dolar geliştirici platformuna" bir adım daha yaklaştırdığını vurguluyor.

Reginatto CCTP’nin, Circle'ın 2018'de USDC'yi piyasaya sürmesinden bu yana inşa ettiği en iddialı tarafsız piyasa altyapısı parçası olduğuna da işaret ediyor.

USDC, piyasa lideri Tether'in (USDT) ardından ikinci en büyük stabilecoin durumunda. Ancak, bu yıl tedariklerini genişleten rakibinin aksine, dolaşımdaki USDC’nin küçüldüğü görülüyor.

Circle'a göre, USDC'nin mevcut arzı 31 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Bu rakam, yılın başından bu yana %30 düşüşü ifade ediyor. Rakam tüm zamanların en yüksek seviyesinden ise  %45 aşağıda yer alıyor.

Bu durum USDC piyasa payının %23,5'e düşmesine neden oldu. Şu an Tether, stablecoin piyasasının %62'sine hakim durumda.

CEO Allaire, Dolarsızlaştırma (De-Dollarization) Konusunda Uyardı

Circle CEO'su Jeremy Allaire, artan dolarsızlaştırma eğilimi konusunda uyarıda bulundu. Özellikle Asya ve Latin Amerika'da giderek daha fazla ülke doları terk ediyor.

Bu hafta bir kripto konferansında konuşan Allaire, "Çok aktif bir dolarsızlaştırma sürecimiz var" diyerek ABD'ye karşı çok önemli tepkiler alındığını, ABD bankacılık sistemindeki risklerin, ABD hükümetiyle ilgili riskler olduğuna işaret ediyor.

Allaire, hükümeti stablecoin düzenlemelerini hızlandırmaya ve bir dijital dolar CBDC yayınlamaya davet ediyor. Böyle bir adımı atmamanın ülke için "kaçırılmış dev bir fırsat" olacağını da ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ