Stablecoinler, Perşembe günkü piyasa çöküşünden faydalandı. Bitcoin'in fiyat oynaklığı arttıkça yüz milyonlarca USDT piyasaya girdi.

Stablecoin Talebi Bitcoin Volatilitesine Yanıt Olarak Yükseliyor

Stablecoinler, Perşembe günkü piyasa çöküşünden faydalandı. Bitcoin'in fiyat oynaklığı arttıkça yüz milyonlarca USDT piyasaya girdi.

Dolar destekli stabilcoinler Perşembe günkü piyasa çöküşüne tepki olarak artıyor. Tether’ın USDT'si 5 milyar dolarlık bir piyasa değerinin üzerine çıktı.

500 Milyon Doların Üzerinde Basım

Tether’in şeffaflık sayfası şu anda USDT’nin 5.12 milyar dolarlık bir piyasa değeri olduğunu gösteriyor. Whale Alert isimli Twitter bot’unun raporlarına göre, Tether'in 12 Mart'a kadar olan günlerde 500 milyon dolarlık USDT'yi azalttığı görülüyor.

Çoğu pazar toplayıcısının bu değişiklikleri dikkate almadığı görülmektedir. Örneğin, CoinMarketCap, Tether'ın 4,6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve çizelgelerinin Tether’in genel arzının veya piyasa değerinin geçtiğimiz hafta değiştiğini belirtmiyor.

Ayrıca, resmi ve gayri resmi rakamlar, Tether'in Yuan destekli, Euro destekli ve altın destekli stablecoinlerine yer vermiyor ve bu da toplu olarak 70 milyon dolar değerinde varlığı temsil ediyor.

Bitcoin'den farklı olarak, Tether'in yeterli miktarda teminatı olduğu sürece USDT kolayca basılabilir.

Bu, Tether'ın arzını ayarlamak için USDT tokenları yarattığı ve yok ettiği anlamına gelir, bu da ABD doları ile pariteyi korur. Bu, Tether’in çok sayıda yeni tokenı iptal etme kararının gerçek yatırımcı talebine dayanıp dayanmadığını söylemek zor.

Ayrıca, bazı eleştirmenler Tether'ın denetim uygulamalarından memnun değil ve gerçekten yeterli teminatı olup olmadığını sorguluyor. Diğerleri, Tether'in aklama ticareti ve pazar manipülasyonunda kullanıldığını iddia ediyor.

Tether’in savunmasında, stablecoin kripto yatırımcılarına fiyat dalgalanmalarından kaçınmanın bir yolunu başarıyla verdi. USDT, birkaç yıldır 1,00 ABD doları fiyat sabitleyicisini korudu ve bu haftanın çökmesi istisna değildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ