ABD'de, Howey Testi yatırım araçlarını menkul kıymetler olarak sınıflandırmak için standart bir duruma işaret ediyor.

Stablecoinler Menkul Kıymetler mi?

ABD'de, Howey Testi yatırım araçlarını menkul kıymetler olarak sınıflandırmak için standart bir duruma işaret ediyor.

Uygulanan Kriter

Şimdiye kadar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, özellikle kripto için başka bir standart oluşturmak yerine Howey Testini kullanmayı seçti. Ambrose'a göre, Kongre kripto paraların menkul kıymetler olarak görülüp görülmeyeceğini belirlemek için yasal bir çerçeve oluşturma hakkını saklı tutar. Ambrose konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Kripto para birimini bir menkul kıymet olarak sınıflandırmanın yasal temeli milletvekillerine (örneğin Kongre) ve düzenleyici kurumlara (örneğin, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonuna) bağlıdır, yani eğer bu yasa geçerse, Kongre yasal olarak yasal temeli yaratmaktadır. Libra’nın mevcut yasaya göre bir menkul kıymet olup olmadığı önemsizleşir, çünkü yeni yasaya göre bir menkul kıymet olarak sınıflandırılır. ”

Özetle, Howey Testi, bir yatırım aracını aşağıdaki durumlarda menkul kıymet olarak sınıflandırır:

Parasal yatırım içerir.

Yatırım ortak bir işletmededir.

Yatırımdan kar beklentisi var.

Organizatörün veya üçüncü tarafın çabaları nedeniyle kar beklentisi vardır.

Tasarının sponsorları, yönetilen stablecoinlerin yatırım sözleşmeleri oluşturduğunu ve bu nedenle 1933 yılında Menkul Kıymetler Kanunu paradigması altında menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor. Kasım 2019'da daha önce, Uluslararası Menkul Kıymetler Örgütü Komisyonu bazı stablecoinlerin menkul kıymetler olabileceğini ilan etmişti.

Sınıflandırma

IOSCO'ya göre, bazı stablecoin uygulamaları, menkul kıymetlerin tipik özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, uluslararası menkul kıymetler düzenleyicisi, düzenleyicilerin bazı stablecoinlerin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasının doğru olacağını savunuyor.

Ancak Libra Birliği, düzenleyiciler ve milletvekilleri tüketici koruma yasalarını göz önünde bulundurmak zorunda kalırken, attığımız adımların dijital varlık alanının büyümesini engellememesi gerektiğini savunuyor. Disparte konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yapıyor:

“Stablecoinlerin ortaya çıkmakta olan bir teknoloji olduğunu ve politika yapıcıların bunun finansal sistem politikalarına nasıl uyduğunu dikkatlice düşünmeleri gerektiğini biliyoruz. Ancak, sorumlu inovasyonun gelişmesini sağlamak için teknolojilerin değil, faaliyetlerin düzenlenmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ