Tüm dünyada olduğu gibi Tüekiye’de de stablecoinlere yönelim giderek artıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Tüekiye’de de stablecoinlere yönelim giderek artıyor. Özelikle yakından bildiğimiz bir stablecoin olan Tether gibi itibari paralara endeksli stablecoinlere Türkiye’den yoğun bir ilgi var.

Kripto para analiz firması Eliptic’ten alınan verilere göre Türk Lirası ile yapılan Tether işlemlerinde 2021 yılının son altı ayında yüzde 360 oranında bir artış olduğu görülüyor. CryptoCompare yöneticisi Alissa Ostrove’a göre ileride enflasyonu çevreleyen belirsizliğin Türkiye’de kripto para kullanımın giderek artırması bekleniyor.

Türkiye’de yerleşik kripto para borsalarına ciddi bir işlem hacminin olduğu görülüyor. Rakamlar artık 1 milyar doların üzerine çıkmış durumda. Diğer taraftan şu anda 9 tane kripto para borsasında çok sayıda yatırımcı işlem yapıyor. Ayrıca çok sayıda Türk yatırımcı borsalarda da işlem yapıyor. Son dönemlerde özellikle metaverse yoğun bir ilgi çekiyor.

Stablecoinlere yönelim artarken gündeme gelen bir gerçek daha var. Türkiye Orta Doğu bölgesinde en yüksek kripto para işlem hacmine sahip ülke durumunda. Türkiye’de 2021 yılında önceki yıla göre kripto para işlem hacimleri yüzde 1500 artmış durumda.

Bitcoin işlemlerinde de benzer bir artış var. Türkiye’de yapılan Bitcoin işlemlerinde son bir yılda yüzde 900’lük bir atış gerçekleşmiş durumda. Stablecoinlere yönelimin sebebini aslında yukarıdaki yüzdelikler açıklıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ