Bu yazımızda sizlere Stacks (STX) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Stacks (STX) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi STX Token

Bu yazımızda sizlere Stacks (STX) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Stacks (STX) Nedir?

Bitcoin 2009 yılında icat edildi, Byzantine Generals sorununu çözdü ve muhtemelen insanlık tarihinde ilk kez, iki insan herhangi bir üçüncü tarafa güvenmeden gezegenin herhangi bir yerinde 7 gün 24 saat güvenilir bir şekilde işlem yapabiliyor.

Son birkaç yılda blockchain endüstrisinde, özellikle dijital dolarlar (stablecoinler), finansal internet (DeFI), Merkezi olmayan borsalar, NFT'ler (Non Fungible Token), Merkezi olmayan depolama ağları ve formatları (IPFS) olmak üzere birçok hızlı yenilik gerçekleşti. Merkezi olmayan veri piyasaları, Merkezi olmayan VPN, Merkezi olmayan video akış altyapısı, Durdurulamaz alanlar, oyun uygulamaları, Inter blockchain iletişimleri vb. Tüm bu yenilikler birden fazla akıllı sözleşme platformunda gerçekleşiyor.

Bitcoin'e Akıllı Sözleşmeler Getiren Stacks 2.0

Stacks 2.0'da akıllı sözleşmeler: Stacks 2.0 blok zinciri, Bitcoin'e öngörülebilir akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar getiren bir Katman 1 blok zinciridir. Stacks, Bitcoin'i değiştirmeden ve Bitcoin üzerindeki minimum işlem yükü ile akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları etkinleştirmek için Bitcoin'in tasarımını genişletir.

Netlik: Clarity, Stacks 2.0 blok zincirinde akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılan bir programlama dilidir, yorumlanır (derlenmez) ve “Turing karmaşıklığını” önlemek için kasıtlı olarak eksik Turing yapılır. Netlik dili, geliştiricilere daha güvenli araçlar sağlamak için Solidity / Ethereum ekosisteminden öğrenilen dersler kullanılarak geliştirildi. Netlik, karar verilebilir bir dildir, geliştiriciler belirli bir Clarity programının ne yapacağını ve STX blok zincirinde akıllı sözleşmeler yürütmenin ne kadara mal olacağını önceden tahmin edebilirler.

Aktarım Kanıtı (POX): Aktarımın kanıtı, belirli bir iş zinciri kanıtını (bu durumda BTC) kullanarak ve genişleterek yeni bir fikir birliği sağlayan yeni bir madencilik mekanizmasıdır. Bu, iki blok zinciri arasında çalışan bir fikir birliği algoritması ilk kez tanıtıldı. PoX teknik kağıdından daha fazla teknik ayrıntı burada.

STX madenciliği: Stacks ağı, STX bloklarını çıkarmak için rekabet eden ve karşılık gelen yığın blok ödüllerini alan madenciler tarafından güvence altına alınmıştır. STX bloklarını çıkarmak isteyen herkes, protokol tarafından sağlanan belirli bir adrese BTC göndermelidir. Protokol, lider seçimini yürütmek ve kazanan bir madenciyi seçmek için doğrulanabilir bir rastgele işlev (VRF) ile birlikte sağlanan BTC girişlerini kullanır. Kazanan madenci bloğu ağ üzerinden yayınlayabilir ve 500 STX tokenı alabilir. Lider seçimi, yeni basılmış blokların STX ağına yazıldığı BTC ağında gerçekleşir. İşte resmi olmayan bir madencilik hesaplayıcısı.

STX jeton sahipleri, belirli bir döngü için ağdaki STX tokenların kilitleyebilir ve ağdaki STX'i birikim yapmak için BTC'de orantılı bir ödül alabilir. Madencilerden gönderilen BTC, esasen ekonomik transfer kanıtını tamamlayan STX token istifleyicilerine gönderilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ