Bu yazımızda sizlere StaFi (FIS) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

StaFi (FIS) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi FIS Coin

Bu yazımızda sizlere StaFi (FIS) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

StaFi (FIS) Nedir?

StaFi, stake odaklı varlıkların likiditesini ortaya çıkaran bir DeFi protokolüdür. Kullanıcılar, StaFi Staking Sözleşmeleri aracılığıyla PoS tokenlerini (örneğin, DOT, FIS vb.) Stake edebilir ve karşılığında, piyasa dalgalanmalarına karşı korunmak için ticaret için mevcut olan rToken'leri (örn. RDOT, rFIS vb.) alınır.

FIS, StaFi Protokolü'nün yerel yardımcı program tokenı olup aşağıdaki işlevler için kullanılır:

Stake etme: StaFi mutabakatındaki onaylayıcıların, fikir birliği ağına katılmak için FIS'i ele alması gerekir ve adayların katılmak için FIS'i yatırması gerekir.

İşlem Ücretleri: Sistemin kötüye kullanımından kaçınmak için, bir işlemi başlatan kişi, bilgi işlem kaynaklarına erişmek için FIS'e ödeme yapmalıdır. Bu şekilde, diğer Polkadot zincirlerinin işleyişine benzer şekilde geçersiz işlemler ortadan kaldırılacaktır.

Zincir İçi Yönetişim: FIS sahipleri, StaFi Protokolü parametrelerinin değiştirilmesine katılabilir, protokol yükseltmeleri için oy kullanabilir ve geliştirme kursları belirleyebilir. Herkes protokole teklif verebilir, ancak yalnızca FIS sahipleri bir teklife, 1 oy pusulasına 1 FIS hesabına veya aleyhine oy verebilir.

Değer Yakalama: StaFi Protokolü'nün platform ücretlerinin (İşlem ücretleri ve Likidite Ücretleri) çoğu, FIS tokenlarının geri satın alınmasını ve yakılmasını finanse etmek için kullanılacaktır. StaFi'nin kazançlarının dağılımı, Yönetim kararlarına göre değişebilir.

StaFi, stake etme sözleşmeleri yoluyla hisseli varlıkların likiditesini açar. Protokol, birlikte çalışan aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur:

rTokens: Bir rToken, StaFi tarafından stake tokenlarına dayalı olarak verilen bir türev varlıktır. RTokens tutmak, istediğiniz zaman yerel stake tokenlaını kullanmak için başvurabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, rToken sahiplerinin stake tokenlarının getirisi hakkına sahip olduğu anlamına gelir.

Stake Etme Sözleşmeleri: Rehin, itfa ve işlem gibi StaFi'nin temel işlevlerini içeren bir dizi kod. Ayrıca, rTokenler ile temel stake tokenlar arasındaki eşleme ilişkisini de kaydeder. StaFi'deki stake sözleşmelerinin rolü MakerDAO'daki CDP sözleşmelerine benzer.

Çoklu Oturum Hesabı: StaFi'nin stake etme tokenlarını yönetmek ve stake etmeye katılmak için kullandığı geçici hesap.

StaFi Özel Doğrulayıcı (SSV): SSV'ler, çoklu imzalı hesapları yönetmekten ve orijinal zincir işlem durumunu doğrulamaktan sorumlu oldukları için SV'den farklıdır. Hesaptaki stake etme tokenlarını işlemek için çoklu imza işlemlerini kullanırlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ