Analist Brad Mills, yatırımcıların yüksek getiri sağlayan platformlarla uğraşırken stake edilen ETH'lerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 Stake Edilen ETH, Ethereum

Analist Brad Mills, yatırımcıların yüksek getiri sağlayan platformlarla uğraşırken stake edilen ETH'lerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Piyasa düşüşe geçer ve getiriler kaybolursa, stake edilen ETH'nin büyük ölçüde de-pegging'ine neden olan tasfiyeleri tetikleyebilir.

Terra LUNA'nın çöküşünün ardından, kripto paranın sabitlenmesiyle ilgili haberler kripto topluluğunda ürpertiler yaratıyor. Şimdi, en son rapor, Lido-stake edilen Ether'in (stETH) bir sonraki büyük kripto çöküşüne yol açabileceğini gösteriyor.

stETH, Ethereum'un yerel tokeni ile yüzde 100 sabitlenmiş Lido protokolünden bir sıvı tokendir. Ancak bağımsız analist Brad Mills, stETH sabitlemesinin önümüzdeki haftalarda yüzde 50 düşebileceğini öne sürdü. Ethereum, Proof-of-Stake'e geçiş yapmaya hazırlanırken, bu muhtemelen “DeFi Contagion” riskini artırabilir.

Şu anda yatırımcılar, Ethereum blok zincirindeki The Merge yükseltmesine katılmak için Lido'nun akıllı sözleşmelerine ETH yatırıyorlar. Bu yükseltme, Ethereum'un bir Hisse Kanıtı (PoS) platformuna doğru ilerlemesine yardımcı olacak. Mevduatın bir parçası olarak, yatırımcılar ayrıca Lido ile olan bahis bakiyelerini temsil eden stETH alırlar.

Ethereum, Ropsten Test Ağında Beacon Zincirini Başarıyla Başlattı

Tıpkı Merge yükseltmesi veya Beacon Chain'in yayına girmesiyle birlikte, yatırımcılar stETH'yi stake edilmemiş ETH için kullanabilirler. Ek olarak, çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) platformları aracılığıyla borç almak ve likidite sağlamak ve getiri elde etmek için stETH'yi teminat olarak kullanabilirler.

Celcius Network bankası, Possibility'yi Yönetiyor, 1 Milyon ETH Tehlikede

Analist Brad Mills, ETH 2'ye geçiş herhangi bir nedenle ertelenirse, DeFi platformlarında potansiyel olarak büyük bir likidite sorununa yol açabileceğini söyledi. Bu sorun, şu anda yıllık yüzde 17 getiri sunan kripto kredi platformu Celcius Network'te ortaya çıkacak. Şunları yazdı:

Bankada bir Celsius çalışması gerçekleşirse ve Celsius stETH'lerini satmaya zorlanırsa, stETH'de %50'lik bir depegging olacaktır. Bu olursa, “birleştirme” için AAVE/Instadapp/Defisaver'da kaldıraç kullanan kişiler tasfiye edilecektir.

Ayrıca, piyasada Celcius Network'ün iflasına yol açabileceğine dair raporlar var. Ancak bu olasılık ne olursa olsun, yatırımcılar kendi özel anahtarlarına erişim sağlayarak fonlarını kontrol etmelidir. Mills şunları ekliyor: “stETH 'depeg' olmayabilir, ancak bir kripto ayı piyasasında DeFi bulaşma riski yüksek.”

Riskler merkezi Getiri Platformlarına Yayılabilir

Yüksek ETH yükümlülükleri nedeniyle, Swissborg gibi merkezi getiri platformları iflas riski altında olabilir. Başka bir piyasa yorumcusu Dirty Bubble Media (DBM) bunu ayrıntılı bir başlıkta açıklıyor.

Swissborg'un elinde bulundurduğu 145 milyon dolarlık ETH üzerinden günlük getiri sunduğunu belirtiyor. Bu aynı zamanda stETH'ye yüzde 80 maruz kalmayı da içerir. Swissborg, toplam ETH varlıklarının dışında, Curve'nin stETH/ETH havuzunda yaklaşık 11.300 ETH'yi stake etti. Geçen ay Terra çöküşü sırasında, stETH/ETH gün içinde 0,955'e düştüğü için bu ETH sabitleyici dengesizlikle karşı karşıya kaldı.

Dirty Bubble Media daha fazla soru soruyor: "Swissborg, hisseli Ether'in getirisi anapara ile birlikte kilitliyken, bu varlıklar için günlük getiriyi nasıl ödüyor?"

Mills, piyasa daha da düşüşe geçer ve getiriler kaybolursa satış baskısının "acımasız" olabileceği konusunda uyardı. "Derin bir likidite ve arbitraj yapma potansiyeli olduğunda, quant'lar, Wall Street rakunları ve  flashbois, verimi sağacaktır. Strateji onlara karşı geldiğinde, acımasız bir satış baskısı ekleyecekler” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ