Popüler kahve şirketi Starbucks Bitcoin ticaret platformu Bakkt'tan hisse satın aldı

Starbucks Bitcoin Ödemesi İle Kahve Satışına Hazırlanıyor

Amerika’nın önde gelen kahve şirketi Starbucks, uzun zamandır beklenen Bitcoin ticaret platformu Bakkt’tan, 2019 yılında mağazalarında Bakkt sistemini kullanacak Bitcoin ödemelerine izin verme taahhüdü karşılığında önemli bir hisse aldı. Teknik olarak, Starbucks Bakkt’ın ilk yatırımcısı olmayı kabul etti. Ortaklık, Bakkt CEO’sunun bu yıl başlayacağını söylediği Bakkt ticaret platformunun resmi lansmanından öncesinde geliyor. 

Bitcoin’in Starbucks’ın binlerce dükkanında kabul edilmesi kripto paraların benimsenmesi için büyük bir adım olacak, muhtemelen dünyadaki milyonlarca müşteriye ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kullanma özgürlüğü verilecek. Bu aynı zamanda Starbucks için potansiyel olarak büyük bir pazara genişleme stratejisi. Starbucks'ın mobil ödeme sistemini yılda 30 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Buna ek olarak kullanılan bu sistem Apple Pay ve Google Pay'ı geride bırakıyor.

Bu arada Starbucks mağazalarında ilk etapta yalnızca ABD’deki müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapabileceği kaydedildi. Mağazaların işbirliğine göre Bitcoin’i ne zaman kabul etmeye başlayacağı henüz kesin değil, umarım 2019’da başlanır, çünkü Bakkt’ın ne zaman piyasaya sürüleceği de kesin değil.

 Bakkt lansmanı, kurumsal yatırımcıların kripto para birimine güvenle yatırım yapmaları için uygun bir ortam sağlayacağı için kripto para topluluğunca merakla bekleniyor. Yatırımcılar bunun Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesini teşvik edecek önemli değişikliklerden biri olduğuna inanıyor. Ancak lansman, geçen yıldan bu yana birkaç kez ertelendi, çünkü temel olarak platformda işlem yapma kapısını açmak için hazırlıklar tamamlanmamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ