Dün Valve, Bitcoin’in yüksek komisyonlarından ve fiyatındaki inanılmaz dalgalanmalardan dolayı dünyadaki en büyük oyun platformlarından biri olan Steam’in Bitcoin ödemelerini artık kabul etmeyeceğini duyurdu. Bitcoin cüzdanı ve blok zinciri teknolojisi tabanlı bir ödeme sistemi olan Bitpay’in işlem komisyonlarının geçen hafta 20 doları aşmasıyla bu işlemleri durdurma kararları da kesinleşmiş oldu. Tabii Valve, geçen baharda dijital değer ödemelerini kabul etme kararını aldığında işlem komisyonları sadece 20 sentti

Steam, Bitcoin’i, değerinin 450 dolar civarlarında olduğu Nisan 2016’da kabul etmeye başlamıştı. Ancak Valve’nin Bitcoin komisyonlarının yükselmesi ve dalgalı olduğu konusundaki şikayetleri bir yandan da oldukça ironik bir durum. Çünkü Valve, şu ana kadar ödeme olarak aldıkları Bitcoin’i anında satmak ve nakde çevirmek yerine elinde tuttu! Muhtemelen muazzam bir servetin üzerinde oturuyorlardır.

Valve, Bitcoin’deki dalgalanmalar konusundaki endişelerini şöyle açıkladı:

“Tarihsel olarak Bitcoin’in değeri oldukça dalgalı oldu, ancak son birkaç aydır bu dalgalanma ivmesi inanılmaz bir noktaya ulaştı. Bu da müşterilere Bitcoin ile alışveriş yaparken oldukça büyük problemler doğuruyor.”

Nakit akışı ve iş planlama konularında Bitcoin’in dalgalı hali elbette bir problem olsa da uzun vadede Bitcoin’in değeri her zaman yükselişte oldu. Satıcılar, Bitcoin makbuzlarının küçük bir kısmını bile ellerinde tutsalar, zamanla dövizin transfer işlem ücretlerini hayli hayli, hatta beklenenden daha fazla şekilde çıkarırlar.

Yüksek bedeller
Valve aynı zamanda Bitcoin ağını kullanmak için alınan yüksek komisyonlardan da yakındı:

“Geçtiğimiz aylarda Bitcoin değerinin dalgalı bir şekilde yükselmesine ve aynı zamanda bu yükselişle doğru orantılı olarak işlem süreçlerinde ödenen komisyonlarda da bir artışa tanık olduk. Bitcoin ağındaki herhangi birinin ödemek zorunda olduğu işlem komisyonları bu sene resmen tavan yaptı. Geçen hafta 20 doları bulmuştu. Oysa biz bu sisteme dahil olduğumuzda bu bedeller sadece 20 sente mal oluyordu! Ne yazık ki, Valve’nin ödenen harcın miktarında da hiçbir müdahale hakkı bulunmuyor. Bu durum da, Bitcoin’le oyun satın aldığınızda ekstradan çok yüksek komisyonlar ödemenize yol açıyor.”

Elbette bundan yakınan sadece Valve değil. Pek çok alanda yüksek komisyonlardan dolayı uzun zamandır şikayet ediliyor. Tüm bu sorunlara ise başka bir çözüm önerisi sunuldu: “Yıldırım Ağı (lightning network). Bu ağ off-chain yani blok zinciri dışındaki işlemleri gerçekleştirecek ve teorik olarak alınan komisyonlarda ve onay süreçlerinin sürelerinde de ciddi azalmalar yaşanacak. Tabii tüm bunlar olurken güvenlik de sağlanmaya devam edilecek.

Pek çok dijital değer endüstrisi Bitcoin’in tek başına bir ödeme şekli olmasından ziyade onun “dijital altın” olduğu konusunda koltuk kapmacaya varan açıklamalarda bulunuyor. Max Keiser’e göre diğer dijital para birimleri sadece ödemeler için kullanılıyor ya da hep kullanılacak olsa da; elde tutulan ve biriktirilen bir değer olmasından dolayı Bitcoin’in fiyatı 100.000 dolara kadar çıkabilir. Bu konuda son sözü de Keiser’e bırakıyoruz:

“Bitcoin kendini “Altın 2.0” olarak tanımlarken Dash de çoğunlukla bir kripto ödeme yöntemi olmayı hedefliyor. Bitcoin’deki yükselişten canı sıkılmış olanlara tek bir önerim var: ödemeleriniz için Dash’i kullanın ve Bitcoin’i Altın 2.0 olma yolunda ilerlerken rahat bırakın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ