Steemit: Blok zincirine dayalı yeni bir sosyal medya sistemi

Steemit henüz beta sürümünde yayın yapan bir platform. Reddit, Blogger gibi sosyal medyalardan aşina olanlarınızın bileceği gibi bir tür blog portalı. Peki onu yeni yapan ne? Steemit de bir çok platform gibi kullanıcıların içerik ürettiği bir mecra. Aynı Youtube, Twitter, Instagram ya da Ekşisözlük gibi fakat onu diğerlerinden ayıran temel özelliği kullanıcıların içerik ürettiği birçok sitenin aksine ürettiğiniz içerikten para kazandığınız bir platform. Yani bu mecrada ürettiğiniz her içeriğin bir değeri var. İçerik üreten kullanıcılar altkoin borsalarında işlem gören bir altkoin olan Steem kazanıyorlar ve bunu Bitcoin ya da gerçek paraya dönüştürebiliyorlar.

Steemit'teki temel farklılıklardan biri de aslında üzerine inşa olduğu altyapı. Blockchain yani Blokzinciri teknolojisiyle merkezsiz ve otoritesiz bir model öneriyor. Steemit'in şu an için tasarım ve arayüz bakımından yetersiz bir platform gibi görünüyor fakat geliştirmeler de her geçen gün devam ediyor. Bu durum daha çok Amerika'da popülaritesi yüksek olan Reddit benzeri bir platform oluşundan mı bilinmez ama şu haliyle daha çok yazılımcılara, ileri düzey kullanıcılara ya da daha avangart bir topluluğa hitap ediyor gibi.

Steemit'in akıbeti ne olursa olsun önerdiği deneysel modelin oldukça çarpıcı olduğu ortada. Kullanıcıların içerikten eşit bir şekilde kazanç sağlayacağı ve bunu daha adil bir şekilde bölüşeceği bir model yeni web için elzem gibi görünüyor. Bu bakımdan Steemit'in arkasında çok sağlam bir fikir var. Bir sosyal medya deneyi olarak Blokzinciri'nin en güzide örneklerinden biri.

Sitedeki Türkçe yazan topluluk şu an için oldukça kısıtlı olsa da şimdiden sayısı yüzleri bulmuş durumda. Ağırlıklı olarak İngilizce içeriğin üretildiği blogda daha çok bu içerikler yüksek oy alıp yazarlarına kazandırıyor gibi. Fakat zaman içerisinde farklı dillerden de bolca kullanıcı kazanması muhtemel gibi görünüyor. 

Eğer üye olacaksanız ilk kayıttaki uzun şifreleme sistemine dikkat etmeyi unutmayın! Zira kurtarmanız oldukça zor olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ