Geleneksel yükseltme yöntemlerinden uzaklaşan Stellar, AMM'leri tanıtmak için hızlandırılmış bir yaklaşım benimsiyor.

 Geleneksel yükseltme yöntemlerinden uzaklaşan Stellar, AMM'leri tanıtmak için hızlandırılmış bir yaklaşım benimsiyor.Bu, platforma diğer önemli özelliklerin aynı anda gelmesini sağlayacak ve kullanıcıların anında likidite havuzları oluşturmasına olanak tanıyacak.

Blockchain platformu Stellar ve geliştiricileri, otomatikleştirilmiş pazar tokenleri(AMM'ler) oluşturma yeteneği sağlayan bir sonraki büyük yükseltme için hazırlanıyor. AMM'ler, genel ağ likiditesini artırmaya ve piyasa yapımını demokratikleştirmeye yardımcı oldukları için DeFi devriminde çok önemli bir rol oynamıştır.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ağ üzerinde AMM'ler oluşturma yeteneği, doğrulayıcıların Protokol 18'e yükseltmek için oy kullanacağı Kasım ayı başlarında muhtemelen gelecek. Son birkaç aydır, Stellar Core ve Horizon API'deki ekipler, Protokol 18'i uygulamak için çalışıyorlar. AMM'lerden yararlanabilecek projeler ve arayüzler oluşturmak için aynı anda çalışıyorlar.

Kasım'ın Protokol 18 yükseltmesiyle birlikte birkaç proje gelecek. Bu, yıldız kullanıcılarının ağ yükseltmesi ile birlikte heyecan verici yeni özelliklerin kullanılabilirliğini hemen almasını sağlayacaktır. Böylece, kullanıcılar anında likidite havuzları oluşturma, despot yapma ve bunlardan para çekme ve ayrıca LP'lere karşı ticaret yapma olanağına sahip olacaklar.

Stellar Hızlandırılmış Yükseltmeye Gidiyor

Ağı yükseltmenin standart süreci, bir dizi API'nin ve SDK'nın yükseltilmesiyle birlikte bir dizi onay içerir. Bu toplu çabayı yayınlayın, genel ağ yükseltme oylamasından bir ay önce bir test ağı yükseltmesi gerçekleşir.

Ancak bu sefer Stellar geliştirme ekibi hızlandırılmış bir yaklaşım benimsiyor. Protokol 18 yükseltmesiyle birlikte gelen AMM'leri çevreleyen çok fazla coşku var. Bu nedenle, kullanıcılar ilk günden itibaren AMM'lerle etkileşim kurmak için kaliteli arayüzlere ihtiyaç duyacaktır. Geliştiriciler zaman çizelgesini aşağıdaki gibi yayınladı.

Ağustos 2021'in ilk haftasında, yani yükseltmeden iki ay önce, Stellar geliştiricileri planlanan Horizon API değişikliklerinin özelliklerini yayınladı. Bu, geliştiricilerin neyin geldiğini görmelerine ve kendi tel çerçevelerini oluşturmalarına yardımcı olur.İkinci haftada Stellar, geliştiricilerin özellikleri test etmeleri için sahte bir API ortamı yayınladı. Ekip, bu konuda sürekli olarak önemli geri bildirimler sunmaktadır.

Eylül ayının ikinci haftasında geliştiriciler, tam teşekküllü bir Protokol 18 test ortamı olan Futurenet'i piyasaya sürdü. Bu test ortamı, Horizon ve Stellar Core'un yayınlanmış adaylarını çalıştırır. Bir test ağı kadar kararlı değildir, ancak geliştiricilere test ortamıyla çalışmak için birkaç hafta daha verir.

Tüm bu süreçler sırasında gerekli geri bildirimler ile geliştiriciler, ufuk ve SDK uygulamalarına ince ayar yapmak için çalışıyorlar. Stellar Development vakfının Ekosistem başkanı Justin Rice şunları söyledi:

Genel olarak, son kullanıcıların iyi bilinen cüzdanlar, borsalar ve temsilci imzalama hizmetleriyle birlikte yeni arayüzler kullanarak likidite havuzlarına erişebileceklerini ve kendi AMM entegrasyonları üzerinde çalışmak isteyen geliştiricilerin ekosistem tarafından oluşturulmuş erişime sahip olacağını tahmin ediyoruz. Anahtar verileri toplayan API'ler. Stellar'ı geliştirmek için harika bir zaman ve bu kadar çok insanın AMM geliştirmesini hızlandırmak için birlikte çalıştığını görmek heyecan verici.

Gelecek Planları

Şu anda, Futurenet hala çalışıyor ve çalışıyor. Ayrıca, Stellar ekibi önümüzdeki haftalarda Protocol 18 Stellar Core, Horizon ve Stellar SDK'yı tanıtacak. Rice, ekosistem ilerledikçe Stellar'ın kullanıcılar tarafından talep edilen önemli gelişmeleri getirmesini sağladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ