Geçen ay bir önizleme yayınlandı ve akıllı sözleşmeyi yazan geliştiricilerin geri bildirimleriyle karşılandı.

Stellar Lumens Akıllı Sözleşme Platformu Soroban

Geçen ay bir önizleme yayınlandı ve akıllı sözleşmeyi yazan geliştiricilerin geri bildirimleriyle karşılandı. Önceki güncellemelerden alınan geri bildirimlere yanıt olarak Stellar, az sayıda yerleşik sözleşme sunmaya karar verdi.

Stellar Lumen, ölçeklenebilirlik ve duyarlılık için tasarlanmış yeni bir akıllı sözleşme platformu olan Soroban platformu üzerinde hala çalışıyor. Geçen ay bir önizleme yayınlandı ve akıllı sözleşmeyi yazan geliştiricilerin geri bildirimleriyle karşılandı. En son önizlemede Stellar, bir sonraki hamlesine ilişkin kısa bir açıklama ile akıllı sözleşmesiyle ilgili birkaç güncelleme yayınladı.

Önceki güncellemelerden alınan geri bildirimlere yanıt olarak Stellar, az sayıda yerleşik sözleşme sunmaya karar verdi. Bunun, çalıştırması ucuz ve hızlı, kullanışlı temel işlevsellik sağlaması bekleniyor. İlk yerleşik sözleşmenin ilk geçişi de dahil olmak üzere bunları dağıtmak için kullanılan makine, en son sürümde uygulandı. En son güncelleme, ölçümün genişletilmesi için de hükümler koydu. Bu, sözleşme ortamının işlevselliğinin çoğunun kapsanmasını sağlamak içindir. Bu, “soyut maliyet modellerine girdiler” şeklinde yapılacaktır.

Bu sürüm, maliyet modellerini gerçek CPU maliyetlerine kalibre etmek için kullanılan kodu da geliştirir. Şu anda maliyet modelleri kalibre edilmemiştir ve herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Gelecekte, maliyet modelleri tamamen kalibre edilecek ve üretim ağlarında çalıştırıldığında, limitlere ve ücretlere tabi olacak.

Soroban'da Tanıtılan Yeni Komutlar

Soroban-SDK, daha iyi bir kullanıcı deneyimine ve bazı yeni işlevlere sahip olacak şekilde güncellendi. Benzer şekilde, soroban-cli, daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmak için yeni komutlarla güncellendi. Eklenen komutlar soroban-cli serve komutu, soroban-cli okuma komutu, soroban-cli gen komutu ve soroban-cli tamamlamadır.

Buna ek olarak, çoğu sözleşmenin uygun imzacılar tarafından imzalandığından emin olmak için çağrıları doğrulamasını sağlayan işlevselliğe sahip yeni bir Yetkilendirme SDK'sı (soroban-auth) eklenmiştir.

Soroban'daki sözleşmeler, tercih ettikleri kimlik doğrulama şemasını uygulayabilir, ancak bu SDK, Stellar hesapları, Ed25519 imzaları ve sözleşmeler arası çağrılarla uyumlu varsayılan bir seçenek sağlayacaktır.

Rapor, bu sözleşmenin ciddi bir revizyon altında olduğunu ve bu nedenle bir sonraki önizleme sürümünde iyileştirilebileceğini açıklıyor.

Geliştiriciler, Soroban'ı önümüzdeki birkaç ay içinde pil içeren bir akıllı sözleşme platformu olarak tasarlamayı hedefliyor. Bunu yaparken, geliştirici dostu, mantıklı ve ölçeklenebilir hale getirmek için büyük ölçüde geri bildirime güveneceklerdi.

Proje, başlangıçtan itibaren kullanıcıların girdilerine dayanmıştır. Haziran ayında ekip, Stellar Dev Discord'da bir başlık açıp öneriler istedikten sonra projenin adı olarak Soroban'a karar verdi. Yeni olmasına rağmen, önde gelen teknolojiler üzerine kurulmuştur: WASM ve Rust.

Önümüzdeki birkaç yinelemede, bir olay sistemi, indeksleme hizmeti, daha iyi gaz ölçümü, bir Stellar Core entegrasyonu ve çok daha fazlasını tanıtacağız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ