Stellar Lumens CEO'su Denelle Dixon'ın da açıkladığı gibi, Ukrayna büyük insani yardım ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalmaya devam ederken, CBDC gelişimi ile ilerlemeye devam ediyor.

Stellar Lumens, Dünya Çapındaki CBDC

Stellar Lumens CEO'su Denelle Dixon'ın da açıkladığı gibi, Ukrayna büyük insani yardım ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalmaya devam ederken, CBDC gelişimi ile ilerlemeye devam ediyor.
Dijital varlık ekosistemini çevreleyen zararlı faaliyetlere rağmen, çoğu ülke hala yasal paraya sabitlenmiş CBDC'lerini oluşturmak ve yayınlamak için çalışıyor.

Stellar Lumens, önümüzdeki aylarda merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) geliştirilmesinde kritik bir rol oynayacak. Savaşın parçaladığı Ukrayna, en yakın komşusu Rusya ile devam eden çatışmanın ortasında CBDC'sini inşa ediyor. Stellar Lumens CEO'su Denelle Dixon'ın da açıkladığı gibi, Ukrayna büyük insani yardım ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalmaya devam ederken, CBDC gelişimi ile ilerlemeye devam ediyor.

Dixon'a göre CBDC, şirketin inşa etmek için Ukrayna ile çalışmaya istekli olduğu bir proje. Savaş devam ederken, ülkedeki kritik altyapının bombalanması ve insani felaketler nedeniyle planın eskisi kadar tutarlı ilerlemediğini de sözlerine ekledi. Ancak Dixon, projeyi ne zaman tamamlayacaklarını veya sonuçlandırılması için kesin bir zaman çizelgesi vereceklerini henüz belirlemediğini kaydetti.

Ukrayna CBDC'leri Zorluyor

Lumens patronu, Ukrayna cumhurbaşkanının bir an önce nakitsiz bir topluma geçmek istediğini de kaydetti. Dixon ayrıca ülkenin diğer kripto varlıklarını kullandığını ve Stellar'ın hükümetin XLM jetonunu benimsemesine istekli olmadığını açıkladı. Ancak odak noktası, ülkenin itibari para birimi olan Grivna'yı güçlendirmeyi amaçlayan Ukrayna CBDC'sinde.

Hükümet, başka bir kripto paranın Grivna'nın kullanılabilirliğini baltalayacağı bir durumdan kaçınmak istiyor. Ayrıca, savaşın mahvettiği ülke, Stellar Lumens ekosistemi aracılığıyla ulusal dijital para birimi girişimini sürdürmeye devam ettikçe, platform, barındırılacak diğer CBDC projelerinin üssü haline gelebilir. Stellar Lümen ağı, CBDC gelişimi düşünülerek tasarlanmıştır, ancak bu yön, zorlu rekabet nedeniyle arka planda kalmıştır.

Lümen, varlık ihraç edenler tarafından çok rağbet gören güven sistemi nedeniyle CBDC'ler için en uygun olanıdır. Kurumsal oyuncular tarafından ödeme sistemine giderek daha fazla entegre edilen Stellar'ın yerel belirteci XLM ile platform, daha fazla CBDC gelişimi için bir temel olabilir.

Merkez Bankaları CBDC Vermeye Hazır

Dijital varlık ekosistemini etkileyen gerilemeye rağmen, çoğu ülke hala yasal paraya sabitlenmiş CBDC'lerini oluşturmak ve yayınlamak için çalışıyor. Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir belge, hükümetlerin dijital varlık ortamındaki mevcut kargaşadan caydırılmadığını ve hatta çabalarını artırdığını ortaya koydu.

Buna göre, ankete katılan merkez bankalarının üçte ikisi CBDC'lerini on yıl içinde piyasaya sürmeye hazır olduklarını açıkladı. Ayrıca, 18 merkez bankasının katıldığı bir anket, kripto piyasasındaki düşüş eğilimine rağmen %35'inin CBDC ihraç etmeye açık olduğunu gösteriyor. Atlantic Council'e göre, Mayıs 2020'de 35 ülkeden küresel GSYİH'nın %95'ini temsil eden yaklaşık 105 ülke CBDC'yi araştırıyor.

Nijerya, Bahamalar, Jamaika ve diğerleri gibi ülkeler zaten CBDC'lerini yayınlarken, Çin, ulusal dijital para birimini piyasaya sürmek için testlerin son aşamasını yürüten ülkelerden biri.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ