Bu yazımızda sizlere Stellar Lumens (XLM) Nedir? sorusunun cevabını verip projeyle ilgili bilgiler sunacağız.

Stellar Lumens (XLM) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla XLM Coin

Bu yazımızda sizlere Stellar Lumens (XLM) Nedir? sorusunun cevabını verip projeyle ilgili bilgiler sunacağız.

Stellar Lumens (XLM) Nedir?

Stellar, "küresel finansal sisteme eşit erişim sağlama" misyonuna sahip açık kaynaklı bir ağdır. Stellar, 2014 yılında kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Development Foundation tarafından sürdürülmektedir.

Amacı, geleneksel para biçimlerini değiştirmeyi ve yeni pazarlara erişmeyi kolaylaştıran küresel bir finansal altyapı oluşturmaktır. Bu hedef, para birimlerinin dijital temsillerinin (USD, EUR, BTC vb.) İşlemlerinin tek bir defterde kolaylaştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Stellar, Federe Bizans Anlaşmasına dayanıyor ve ağ fikir birliğine ulaşmak için Stellar Mutabakat Protokolünü kullanır. Stellar, Stellar üzerinde yapı oluşturmayı ve onu mümkün olduğunca erişilebilir kılmak için çeşitli Yazılım Geliştirme Kitleri ve API'ler sağlar.

Stellar'ın tokenı olan Lumen (XLM), stake etme için kullanılır ve sistemin sağladığı tüm hizmetler için ödeme yöntemini oluşturur.

Stellar Lumens XLM

Stellar Lumens (XLM), Ripple'a benzer bir dijital para birimidir ve ikisi de Jed McCaleb tarafından yaratılmıştır. Aynı önermeye dayalı olsalar da, Lumens'in kurumlardan ziyade bireylerin para transferine yardımcı olması bakımından önemli bir farkları vardır. Lumens ile McCaleb, selefinin Yukarıdan Aşağıya yaklaşımından ziyade Aşağıdan Yukarıya yaklaşımını benimsemiştir.

Stellar Network, gerçek merkezi olmayan eşler arası çerçevedir. Ağ 2014 yılında oluşturuldu ve o zamandan beri Stellar Lumens, Mayıs 2020'nin yazıldığı sırada 14. sıradaki kripto para birimi olarak yükseldi.

Stellar Lumens Neden İcat Edildi?

Lumens, insanların sınır ötesi işlemlerin getirdiği sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için icat edildi. Bu sorunlar, uzun işlem süreleri ve yüksek ücretlerdir. Lumens, dünya çapında hızlı ve ucuz bir para gönderme yöntemi sunarak perakende kullanıcıları için bu sorunları ortadan kaldırmaya çalıştı.

Geliştiriciler, dünyanın her yerindeki herkesin finansal hizmetlere kolayca erişemeyeceğini ve yapmış olsalar bile bu hizmetlerin kendileri için çok pahalı olabileceğini anlıyorlar. Bu nedenle ekip, dünyanın her yerinden insanlara aktif bir internet bağlantısı ve bazı temel donanımları olduğu sürece finansal sistemlere erişim sağlamaya kararlıdır.

Stellar Lumens Nasıl Çalışır ve Arkasında Hangi Teknoloji Var?

Lumens, daha geniş olan Stellar Network tarafından toplam para göndermek ve para birimini dönüştürmek için kullanılan tokenlardır. Ağın kendisi, merkezi olmayan bir eşler arası ağdır.

Lumen, bir eşten bir tür para biriminin gönderilmesine ve alıcıya farklı bir para birimi olarak ulaşmasına izin verir. Alıcıya yolculuğu sırasında, bir dizi para biriminden geçiş yapacaktır. Stellar Network bunu, düz borsa kuru takasının mevcut olup olmadığını görerek yapar.  Tüm bağlantıların aynı ağda olması nedeniyle, Stellar Network, bu süreç inanılmaz derecede hızlıdır.

Stellar Lumens (XLM) Coin fiyatına bu linkten bakabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ