Avustralyalı Senatör Andrew Bragg, ülkede faaliyet gösteren Çin bankalarının Dijital Yuan'ın kullanımını kolaylaştırabileceğini söyledi.

Stellar veya Ripple Değil: Avustralya, Sınır Ötesi Ödemeler İçin Çin

Avustralyalı Senatör Andrew Bragg, ülkede faaliyet gösteren Çin bankalarının Dijital Yuan'ın kullanımını kolaylaştırabileceğini söyledi.
Senatör ayrıca, önceki hükümetin kripto düzenlemeleri konusunda kaydettiği ilerlemeyi göz ardı ettiği için mevcut İşçi Partisi hükümetini de eleştirdi.
İlginç bir gelişmede, Avustralyalı bir Senatör, sınır ötesi ödemeler için Çin'in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) - Dijital Yuan - kullanılmasını önerdi. Son teklif, Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaleti için bir senatör olan Avustralyalı politikacı Andrew Bragg'den geldi.

19 Eylül Pazartesi günü Bragg, Avustralya'da Dijital Yuan'ın kullanılabilirliğini sağlayabilecek bankalar için katı raporlama gereksinimleri önerdi. Bildiğimiz gibi Çin, Dijital Yuan'ın uluslararası pazarda kullanımını zorlamak için agresif bir şekilde çalışıyor. Asya ekonomik devi, son iki yılda ülkede birkaç CBDC testi gerçekleştirdi.

Bragg, “Dijital Varlıklar (Piyasa Düzenlemesi) Bill 2022” taslağında Avustralya'da faaliyet gösteren yedi Çinli banka belirledi. Buna Çin Bankası ve Çin Ziraat Bankası dahildir. Bragg, bu bankaların ülkede Dijital Yuan'ın kullanımını potansiyel olarak kolaylaştırabileceğine inanıyor. Tasarı ayrıca, belirlenmiş tüm bankalar için açıklama gereklilikleri önermektedir.

Çin CBDC'sine sahip Avustralyalı işletmelerin yanı sıra bankanın müşterileri tarafından tutulan toplam Dijital Yuan sayısının rapor edilmesini içerir. Pazartesi günü RN Breakfast ile yaptığı röportajda Bragg, Avustralya'nın ülkede Dijital Yuan'ın yaygın kullanımı için hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Bunun “Çin devletine bugün sahip olmadığı muazzam bir güç, ekonomik ve stratejik güç” vereceğini de sözlerine ekledi.

Avustralyalı Senatör Muhalefeti Eleştirdi

Avustralyalı Senatör Andrew Bragg, mevcut İşçi Partisi hükümetini dijital varlıklar konusundaki şüpheci tavırları nedeniyle eleştirdi. Kripto para biriminin bir "aldatmaca" olduğuna ve "yalnızca kazanılmış çıkarlara duyarlı" olduğuna inanan "tembel" bir hükümetin "eylemsizliği" nedeniyle böyle bir yasa tasarısının gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Avustralya'nın Başbakan Anthony Albanese liderliğindeki yeni İşçi Partisi hükümeti, kısa süre önce tüm kripto tokenlerinin özelliklerini belirlemek için token haritalamayı tanıttı. Avustralya merkez bankası da ülkede kendi CBDC'sine sahip olmak için pilot testler başlattı. Önceki raporlara göre, Avustralya'nın finans devi Novatti Group ile Ripple ve Stellar gibi kripto devleri, AUD'ye sabitlenmiş bir stablecoin üzerinde.

Senatör Andrew Bragg, yeni hükümeti, çalışmaya sıfırdan başlamak ve önceki koalisyon hükümetinin kaydettiği “muazzam ilerlemeyi” göz ardı etmekle suçladı. Daha önce Bragg, kripto düzenlemelerinin nasıl iyileştirileceği konusunda bir senato komitesine de başkanlık etmişti.

Bragg, son yasa tasarısında kripto borsaları, stabilcoin ihraççıları ve saklama hizmeti sağlayıcıları için lisanslama çerçevesi önerdi. Özel yasa tasarılarının parlamento prosedürlerinden geçme şansı genellikle zayıftır. Ancak Bragg, bu konuda iyimser olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ