Kripto para dünyasında stok-akış oranını çok duyuyoruz.

Kripto para dünyasında stok-akış oranını çok duyuyoruz. Peki nedir bu stok akış-oranı. Yazımızda bu konuyu irdeledik.

Stok –Artış Oranı Nedir?

Stok-akış oranı Bitcoin için önemli bir konu. Bir paranın arzı ile ilgili iki ayrı değere bakmak suretiyle paranın sağlamlığını anlayabiliriz. Bunlardan birincisi stok, yani bugüne kadar üretilmiş olanlardan tüketilmiş ya da imha edilmişlerin çıkarılması sonucu bulunan mevcut arz. İkincisi ise akış, yani bir sonraki zaman diliminde yapılacak ilave üretim anlamına gelen akış.

Stok ve akış arasındaki oran, bir malın para olarak sağlamlığının ve o malın parasal olarak bir rol oynamaya ne kadar uygun olduğunun güvenilir bir göstergesidir. İnsanlar bir malı değer saklama aracı olarak kullanmaya başladığında, eğer mevcut arzı önemli miktarda artırılabilir ise, o mal düşük bir stok-akış oranına sahiptir. Böyle bir malın değer saklama aracı olarak seçilmesi halinde değeri muhafaza etmesi olası değildir. Stokun akışa oranı ne kadar yüksekse mali, zaman içerisindeki değerini o kadar korur ve böylece zaman içerisinde daha satılabilir hale gelir.

Eğer insanlar daha yüksek stok-akış oranına sahip sağlam parayı bir değer saklama aracı olarak seçerse, insanların o malı saklamak için yaptıkları alımlar fiyatı yükseltir. Bu durum o malın üreticilerini o maldan üretmeye daha fazla teşvik eder. Diğer taraftan mevcut arza oranla düşük akış olması halinde, büyük miktarlarda üretilse de bu durum malın fiyatını önemli ölçüde indirmeye yetmeyecektir. Netice olarak stok-akış oranı açısından Bitcoin’e baktığımızda stok yani mevcut arz sınırlı olup, ilave üretim yani akış ise 2140 yılına kadar 21 milyon adet olacaktır. Stok akış oranının yüksek olması Bitcoin fiyatını yeni zirvelere taşıyacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ