Stripe, Bitcoin ödemelerini durdurma kararı aldı

Ödeme sistemi olarak faaliyet gösteren Stripe, "Bitcoin ile ödeme kabul etmenin şuan için mantıklı bir yanı yok" diyerek Bitcoin ödemelerini artık desteklemeyeceğini duyurdu.

Bitcoin tekmeyi yedi

Stripe, İrlandalı Patrick ve John Collison isimli iki kardeş tarafından kurulan 9 milyar değerinde çok büyük bir şirket. Stripe, önceden Bitcoin ve diğer kripto paraları bir para birimi olarak kabul ediyordu. Geçtiğimiz Salı günü yayınladıkları bir blog yazısında şu açıklamalarda bulunuldu:

"Umudumuz, Bitcoin'in online ödemeler için global bir araç haline gelmesiydi. Özellikle kredi kartı kullanımının mümkün olmadığı online pazarlar veya benzeri yerlerde gerçek bir ödeme sistemi olarak kullanılmasıydı. Ancak Bitcoin, son bir kaç yıl içerisinde artan blok boyutuyla birlikte, bir değişim/ödeme aracı olmaktan çok, bir yatırım aracına dönüştü."

Bitcoin ile bir ödeme yapıldığında, ödeme onaylanana kadar fiyatta ciddi farklar oluşabiliyordu. Bu da Bitcoin'in çok oynak ve dalgalı bir yapıya sahip olduğunu işaret ediyor. 2014 yılında Stripe; "Bitcoin değer taşımak için büyük bir potansiyele sahip. Son yirmi yılda bir şeyler için online ödeme yapmak internetin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Biz zaten Bitcoin ve diğer kripto paraların etkisini görebiliyoruz. Eğer burada doğru şeyleri alabilirsek, hayat milyarlarca insana göre daha kolay bir hal alacak" diye açıklamada bulunmuştu.

Stripe, daha önce BTC ödeme kabul etmeyi durdurup, daha sonra tekrar başlatan şirketleri, Microsoft'u ve bir kaç ay önce Bitcoin ile ödemeleri durduran Valve'yi takip ediyor gibi gözüküyor. Şimdilik Bitcoin ile ödeme almaya veda ederken, Stripe ekibi kripto paraların yükselişini sürdürdüğünü ve güçlü bir piyasa olduğunu belirtiyor.

Son olarak Stripe, "Kripto para piyasalarını yakından takip etmeye ve gelecekte kripto paralarla tekrar ödeme alma/yapma imkanını araştırmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulunarak; ilerleyen zamanlarda gelişen kripto para teknolojileriyle tekrardan bir ödeme yöntemi olarak kullanabileceğinin sinyallerini veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ