Bir Bitcoin madencisi, tüm yüzme havuzunu ısıtıyor, böylece çocukları yüzebiliyor, hem de Bitcoin ağını güvence altına alıp para kazanıyor.

Bir Bitcoin madencisi, tüm yüzme havuzunu ısıtıyor, böylece çocukları yüzebiliyor, hem de Bitcoin ağını güvence altına alıp para kazanıyor. Bir Bitcoiner, başka bir madencilik yeniliğini "bir araya getirdi". Bitcoin (BTC) madenciliği tarafından üretilen 'atık' ısı, yüzme havuzunu ısıtmak için kullanılıyor.

Bitcoin meraklısı Jonathan Yuan'ın "yüzmeyi seven, ancak bir yıl önce atık ısı kullanmaya başladı, bunu neredeyse hiç yapmadılar çünkü onlar için her zaman çok soğuktu." Neyse ki Bitcoin madenciliği ile ilgilendi ve Bitcoin madenciliğinin çok fazla ısı yaydığını anladı.

Yuan, Cointelegraph'a "bir ısı eşanjörü ve bazı ASIC'ler kurduğunu" uygulamaya özel entegre devreler satın aldığını ve ardından "havuzu tüm yaz boyunca 90F'nin üzerinde tutmayı" başardığını söyledi.

İşlem, ASIC'leri eşzamanlı olarak soğutan daldırma ile çalışır ve "bu atık ısıyı geri kazanır ve onu yaşam/çalışma alanlarını, havuzları veya 60C/140F'ye kadar ısıdan yararlanabilecek herhangi bir şeyi ısıtmak gibi pratik uygulamalara koyar."

Yüzme havuzunun altındaki daldırılmış ASIC'ler. Kaynak: Bitcointv

Ancak “Çin yasağı geldiğinde” ve zorluk ayarı düştüğünde Yuan zor bir karar verdi. Daha az Bitcoin mi çıkarayım yoksa yüzme havuzunu küvete mi çevireyim?

"Zorluk bir kaya gibi düştüğünde, aslında tüm ASIC'leri sınıra kadar zorladım, bu da havuz sıcaklığını 110F'nin üzerine çıkardı, bu yüzden çocuklar yaklaşık iki ay yüzmek zorunda kalmadı.  Evet, "Üzgünüm çocuklar, havuz çok sıcak, bugün yüzemezsiniz" demek zorunda kaldım.

Zorluk ayarı o zamandan beri yeni zirvelere yükseldi ve çocukları tekrar yüzebiliyor. Artı, Yuan madencilikten "para kazandı" ve ilginç bir şekilde: "en iyi yanı, havuzun mükemmel bir ısı tamponu görevi görmesi."

Aslında, yüzme havuzunu ısıtmak için Bitcoin madencilerini kullanmak geleneksel yöntemlerden daha etkilidir: “Bazı günlerde 40F üzerinde sallanan ortam sıcaklıklarına rağmen 24 saatlik bir süre boyunca sıcaklık değişimlerini sadece 1F ila 2F arasında tutar.”

Yuan'ın havuzu. Bitcoin madenciliğinden gelen ılık su sarı hortumdan gelir. Kaynak:Bitcointv

Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri'nin yukarısındaki Minnesota'da bulunan Yuan, soğuk havalarda bile havuzu "kızarmış" tuttu: Gaz ısıtıcısı bozuldu mu? Sadece bir Bitcoin madencisiyle karavanımı ısıtacağım.

Yuan, atık ısı için "mükemmel kullanım senaryosu" olduğundan, havuzu olan herkesin aynı şeyi yapmasını tavsiye ediyor. Artık ev madenciliği düzeni sorunsuz gittiğine göre, Yuan şimdi havuz uyunu doğrudan ısı eşanjöründen geçirmek üzere derecelendirilecek havuza özel bir tank inşa ediyor.

ASIC'ler şimdi Yuan'ın evini ısıtıyor ve o bir tutku projesini mesleğe dönüştürdü. Bitcoin madencilik şirketi CoinHeated, kendisini “Bitcoin madencilerinin atık ısısını üretken ısıya dönüştürmeye adamıştır.”

Şimdi plan, havuz ısıtma projelerini diğer evlere taşımak ve “kimyasal olarak arıtılmış havuz suyuyla paslanmayacak bir şey yapabilecek ısı eşanjörü üreticileri” ile konuşuyor.

Bu arada, çocuklar, Proof of Work'ün izniyle, evinin yüzme havuzunun keyfini çıkarabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ