Bu yazımızda sizlere Sui Coin Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece (SUI) Token hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Sui Coin Nedir? İşte Ayrıntılarıyla Sui (SUI) Token

Bu yazımızda sizlere Sui Coin Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece (SUI) Token hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız. 

Teknoloji dünyası her gün binlerce haberle dolup taşıyor. Bugünün moda kelimesi, piyasada oldukça heyecan uyandıran yeni bir katman 1 blockchain ağı olan "Sui Blockchain"dir.

Web3 altyapı firması Mysten Labs'ın ilk ürünü olan Sui, en ilgi çekici blockchain tekliflerinden biridir. Solana için tehdit oluşturabilecek hızla genişleyen bir platform. Sui Blockchain, Web3 ve NFT'leri desteklemeyi amaçlarken Solana, DeFi'ye odaklanıyor. Diem halefi, benzersiz özelliklerinin ve programlama dilinin ölçeklenebilirlik, güvenlik ve gaz ücretleri sorunlarını çözdüğüne inanıyor.

Sui'nin yakın zamanda 300 milyon dolarlık başarılı bir B Serisi finansman turu duyurusu, blockchain platformunun sadece bir trend olmadığını gösteriyor.

Peki, bu yeni gelen kişiyi benzersiz kılan nedir ve hedefleri nelerdir? Sui blok zinciri, bileşenleri, mimarisi, temel özellikleri ve belirteç modeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sui Token Nedir?

Sui, anında yerleşim ve yüksek verim sağlamayı ve aynı zamanda çok çeşitli yeni nesil gecikmeye duyarlı merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmeyi amaçlayan, izinsiz, PoS destekli bir Katman 1 blok zinciridir. Geliştiricilerin beklenen büyük Web3 kullanıcı dalgalarına hizmet edecek Web3 projeleri oluşturmasına olanak tanır.

Sui, Meta Novi Research'ün eski üst düzey yöneticileri tarafından kurulan Web3 altyapı organizasyonu Mysten Labs tarafından desteklenmektedir. Kriptografi, programlama dilleri ve dağıtılmış sistem uzmanlarından oluşur.

Evan Cheng'e (Mysten Kurucu Ortağı ve CEO) göre, Web3 şu anda çevirmeli ağ aşamasında, burada süreçler yavaş, pahalı, güvensiz ve inşa edilmesi zor. Bu nedenle Sui, aracıları ortadan kaldırmak ve kullanıcıların uygulamalar genelinde favori ürünleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak sağlamak amacıyla piyasaya çıkıyor.

Sui Blockchain Tokenomi Modeli

SUI (Mysten Labs kripto parası olarak da bilinir), SUI blok zincirinin yerel tokenı olup toplam on milyar token arzına sahiptir. İşte SUI tokenının dört ana işlevi:

 • PoS fikir birliğine katılmak ve katılmak için SUI tokenini kullanmak.
 • İşlemler ve diğer işlemler için gas ücretlerini ödemek için SUI tokenini kullanmak.
 • SUI, bir değişim aracı olarak hizmet veren bir varlık olarak çalışır.
 • Sui blockchain yatırımcılarına zincir içi oylamaya katılma hakkı verir.

Sui blockchain token modeli üç önemli katılımcı içerir:

 • Kullanıcılar: dijital varlıklar (NFT'ler gibi) oluşturmak ve aktarmak için SUI platformunu kullanın veya akıllı sözleşmelerle desteklenen Dapp'lerle iletişim kurun.
 • SUI token sahipleri: Proof-of-Stake mekanizmasında yer almak için tokenlerini doğrulayıcılara devredin. SUI blockchain yatırımcıları ile Sui'nin yönetimine de katılabilirler.
 • Doğrulayıcılar: Sui platformunda işlem gerçekleştirme ve yürütme işlemlerini gerçekleştirin.

Sui Blockchain Nasıl Çalışır?

A. Bileşenler

Sui'nin teknik belgelerine göre, blok zinciri üç ana bileşenden oluşur:

 • Nesneler: Sui, aynı zamanda nesne olarak da adlandırılan Move özellikli akıllı sözleşmeler tarafından oluşturulan ve yönetilen programlanabilir nesnelere sahiptir. Sui'nin nesneleri ayrıca değişken veri değerleri ve değişmez paketler olarak sınıflandırılır.
 • İşlemler: Sui defterindeki herhangi bir değişiklik ve güncelleme, işlemlerle tanımlanır.
 • Doğrulayıcılar: Bağımsız doğrulayıcılar tüm Sui ağını yönetir. Farklı bir makinede, her biri Sui yazılımının benzersiz bir örneğini çalıştırıyor.
B. Move Dili

Move, Sui uyumlu Web3 sözleşmeleri oluşturmanıza izin veren bir programlama dilidir. Ayrıca, Sui'nin Move programlama dili, yaygın olarak desteklenen Rust programlama diline dayalıdır ve bu dil, Move'dan ince ama göze çarpan şekillerde farklılık gösterir.

Ayrıca Sui, Move the Solidity'ye rakip olan "Ethereum katili"dir. Solidity içindeki sorunları ele almak için tasarlanmıştır. Move, dijital varlıkları temsil etmeyi ve bunlar üzerinde güvenli işlemler gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Akıllı sözleşmeler, çoğu blok zincirinde işlevsellik uygulamak için kullanılır. Ethereum'daki tokenlar, bir dizi genel anahtarla bağlantılı bakiyeleri takip eden akıllı sözleşmelerdir. Bu, dağıtılmış defterin dışında yapılır çünkü Ethereum protokolü varlığından habersizdir.

Akıllı sözleşme platformlarının çoğu hesaplar etrafında kurulurken, Sui'nin depolama alanı Move ile nesneler etrafında kuruludur. Bu nesneler programlanabilir ve akıllı sözleşmeler yoluyla manipüle edilebilir. Sui'nin küresel durumu, programlanabilir nesnelerin bir koleksiyonundan oluşur.

Sui Blok Zincirinin Temel Özellikleri

A. paralel yürütme

Geleneksel blockchain ağlarında, işlemler tek tek veya sıralı olarak yürütülür. Bir işlem oluşturulduğunda, bir bloğa dahil edilecek ve birisi merkezi olmayan borsada token ticareti yaparsa, ilk işlemden sonra dahil edilecektir. Ancak Sui Blockchain'in paralel yürütme sistemi ile kullanıcılar birbiri ardına işlem yapmak yerine aynı anda çok sayıda işlem yapabilir.

Sui Blockchain'in paralel işlemleri

Paralel işlem, kullanıcıların aynı anda daha fazla işlem gerçekleştirmesine olanak tanır.

Sui, paralel işlem yürütme sayesinde saniyede 120.000'e kadar işlem gerçekleştirebilir. Ethereum, bir karşılaştırma noktası olarak saniyede 7-15 işlem gerçekleştirebilir. Visa, saniyede 24.000 işlem işlem hızına sahiptir.

B. Gaz ücretleri

Sui blok zinciriyle ilgili benzersiz şeylerden biri, gaz ücretlerini nasıl ele aldıklarıdır. Şu anda, çoğu blockchain ağının büyük bir şikayeti, pahalı gaz ücretidir. Geleneksel blockchain ağlarında, gaz ücretleri ağ talebine göre artar ve azalır. Bu, insanlar bir kerede şebekeye bağlanmak istediklerinde, gaz fiyatının yükseldiği ve oldukça maliyetli olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Sui blok zinciri, zamanla birlikte daha istikrarlı bir gaz ücreti sunabilir. Sui, bir dizi zamana bağlı olarak (24 saat) çalışır. Her zaman, bir doğrulayıcılar komitesi tarafından yönetilir. Bir zamandan diğerine, izinsiz doğrulayıcı seti yeniden düzenlenir. Gaz fiyatının dakika dakika dalgalandığını görmek yerine, 24 saatlik bir süre boyunca istikrarı koruyacaktır.

Kullanıcılar, doğrulayıcılara paylarını devredebilir. Payınızı devrederek, oylama gücünüzü artırabilir ve ücretlerden indirim alabilirsiniz. Ek olarak, Sui ağı, toplam hissenin üçte ikisi dürüst taraflara tahsis edildiği sürece güvenlik özelliklerini korur.

C. Web3 İçin Geliştirilmiş Özellikler

Sui, Sui SDK'ya dayalı çeşitli araçlar sağlayarak, yazılım mühendislerinin geliştirilmiş UX (yazılım geliştirme kiti) ile DApp'ler ve diğer Web3 projeleri oluşturmasını sağlayacaklarını iddia ediyor. Örneğin, Sui Blockchain'in desteklediği bazı Web3 özellikleri şunlardır:

 • Zincir üstü DeFi ve geleneksel finans (TradFi) aksiyomatiği
 • Ödül ve sadakat programları
 • Karmaşık oyunlar ve iş mantığı
 • Varlık tokenı hizmetleri
 • Merkezi olmayan sosyal medya ağları
 • Yükseltilebilir NFT'ler

Sonuç

Sui blok zincirinin çok fazla potansiyeli var gibi görünüyor ve birçok blok zinciri savunucusu onun teknolojik özelliklerini, geliştirme yaklaşımını ve hedeflerini onaylıyor gibi görünüyor. Sui'nin daha geniş bir popülerlik kazanmayı umuyorsa, diğer blok zincirleriyle şiddetli bir şekilde rekabet etmesi ve ekosistemini sürekli geliştirmesi gerekeceği de doğrudur.

Sui Token Nereden Alınır?

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır merakla beklediği Sui, yaptığı duyuruda 3 farklı borsada listeleneceğini açıkladı. Sui ayrıca ön satış yapılacağını da vurguladı.

Sui Kucoin, Bybit gibi borsalarda ön satış gerçekleştireceğini duyurdu. Diğer taraftan Binance bir duyuru yayımlayarak Binance Launchpool’da Sui projesini duyurdu. Yapılan duyuruda şu açıklamalara yer verildi.

Binance , move programlama diline dayalı bir DPoS katman 1 blok zinciri olan Binance Launchpool - Sui (SUI) üzerindeki 33. projesini duyurmaktan heyecan duyuyor . Web sayfasının , Launchpool başlamadan 4 saat önce hazır olacağı tahmin edilmektedir.

Kullanıcılar 1 Mayıs itibariyle farming ile birlikte, 2 gün boyunca SUI tokenlarını toplamak için BNB ve TUSD'lerini ayrı havuzlarda stake edebilecekler .

Binance, likidite gereksinimi karşıladığında SUI'yi listeleyecek ve SUI/BTC, SUI/USDT, SUI/TUSD ve SUI/BNB kurlarıyla alım satımı açacaktır. Kesin tarih ve zamanlama hazır olduğunda duyurulacaktır.

Kullanıcılar, bir sonraki duyuruya kadar SUI/TUSD ticaret çiftinde sıfır yapıcı ücretinden yararlanacak.

SUI Launchpool Ayrıntıları:

Token Adı: SUI (SUI)

Toplam Token Arzı: 10.000.000.000 SUI

Launchpool Token Ödülleri: 40.000.000 (toplam token arzının %0,4'ü)

İlk Dolaşımdaki Arz: 528.273,717 (toplam token arzının %5,28'i)

Akıllı Sözleşme Adresi: Sui (SUI)

Stake Koşulları: Üst sınır yoktur. KYC gerekli.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ