Bir kripto madenciliği yasağını reddetme önerisinin ardından AB, kripto varlıklarının uzun vadeli sürdürülebilirliği için açıklama ve azaltma adımlarını değerlendiriyor.

Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Avrupa Yeşil Anlaşmasında Ethereum ve Cardano

Bir kripto madenciliği yasağını reddetme önerisinin ardından AB, kripto varlıklarının uzun vadeli sürdürülebilirliği için açıklama ve azaltma adımlarını değerlendiriyor.
AB'nin yürütme kolu, üye ülkeleri madencilerin enerji tüketimini azaltmak için uygun önlemleri uygulamaya çağırıyor.
18 Ekim Salı günü Avrupa Birliği (AB), Avrupa Yeşil Anlaşmasını ve RePowerEU planını uygulamaya yönelik eylem adımlarını ortaya koyan ayrıntılı bir belge yayınladı. Avrupa'nın enerji planlamacılarına göre, iki program enerji sektörünü dijitalleştirmeyi ve enerji maliyetlerinden tasarruf etmeyi amaçlıyor. Ayrıca endüstri analistleri, projelerin kripto madencileri de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki enerji kullanıcılarını hedef aldığına inanıyor.

AB, Rusya'nın Ukrayna ile bitmeyen savaşının ardından Mayıs ayında RePowerEU planını başlattı ve Avrupa ülkelerine enerji arzını büyük ölçüde azalttı. RePowerEU planı, Avrupa'nın Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmayı ve yeşil bir çevreye geçişi hızlandırmayı amaçlıyor. Avrupa Komisyonu, planın hayati bir bölümünün BİT sektörünün enerji tüketim oranını kontrol etmek olduğunu açıkladı.

Blockchain ile ilgili yeniliklerin odak alanının bir parçası olduğunu ve bunları veri merkezlerine dahil ettiğini ekledi. Komisyonun personel çalışma raporu, Avrupa ülkelerinin küresel kripto madenciliği faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğunu belirtti. İrlanda ve Almanya, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek kripto madenciliği faaliyetlerine sahip.

Bununla birlikte, İsveç, Çin'in kripto ile ilgili tüm faaliyetler üzerindeki kısıtlamasını takiben son zamanlarda kripto madenciliği faaliyetlerinde bir artış yaşadı. Bu nedenle, İsveç'teki kripto madenciliği faaliyetlerinin oranının yakında Almanya ve İrlanda'ya yakın olması muhtemeldir. Rapor ayrıca, Avrupa menkul kıymetler ve piyasalar otoritesinin kripto sektörünü küresel olarak düzenlemek için standart bir teklif hazırlamasını beklediğini belirtiyor.

Benzer Bir Öneri

Rapor ayrıca, Avrupa blok zinciri gözlemevi ve forum (EUBOF) komitesinin önceki bir tavsiyesine de atıfta bulundu. EUBOF komitesi, kripto varlık teknolojilerinin iklim üzerindeki olumsuz etkisini önleyebilecek olası politikalar önerdi. Buna ek olarak, EUBOF raporu, dijital varlıkların çevresel etkisi hakkında henüz yayımlanmamış bir rapora önemli bir referanstır. Bu rapor önümüzdeki üç yıl içinde çıkacak.

EUBOF raporundaki ilk tavsiyelerden biri, Bitcoin'i çekici kılan ve Bitcoin'in fiyatını düşüren şeyleri azaltmak için bir politika yürürlüğe koymaktır. Buna ek olarak, personel çalışma raporu, kripto yatırımcılarının kripto enerji kullanımını daha iyi anlamaları gerektiğini kaydetti. Son olarak, EUBOF raporu gibi, 'personel çalışması' raporu da AB'nin küresel olarak kabul edilebilir bir blok zinciri düzenlemesi başlatmasını önerdi.

Avrupa Komisyonu'nun Bölgeler Komitesi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Sosyal ve Ekonomik Komitesi ve Avrupa Konseyi'ne sunduğu bir rapor, kripto madenciliği enerji kullanımında yüzde 100'lük bir artış olduğunu belirtiyor. Komisyon, kripto varlık piyasası oyuncularının, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesinde kripto varlık piyasalarında önerilen piyasalar kapsamında çevresel açıklamalar sağlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kripto Madencilerinin Kışın Enerji Tüketimini Azaltmak

Bu arada, Avrupa Komisyonu  AB'nin yürütme kolu, üye ülkelerin kripto madencilerinin enerji tüketim oranını azaltmak için gerekli adımları uygulamasını önerdi. Komisyon, Rusya'dan gelen enerji arzı azalmaya devam ederken, genellikle olduğu gibi kış aylarında da sıkı bir enerji durumu olacağı için hareketin gerekli olduğunu açıkladı.

Komisyon ayrıca üye ülkelerin kripto madencilerinin faydalarını, özellikle vergi indirimleri gibi mali önlemleri azaltmasını önerdi. Norveç, komisyonun önerilerini kamuoyuna uygulama niyetini açıklayan ilk Avrupa ülkesidir. Norveçli yetkililer, kripto madencileri için vergi indirimlerinin kaldırılmasını düşünüyor. Avrupa'nın Yeşil anlaşması başarılı olursa, Ethereum ve Cardano zorla uymak ve "yeşil" ağlar haline gelmek zorunda kalacaktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ