Sürdürülebilir hedefleri üzerine BM ile Blockchain ortaklığı

Bitcoin cüzdanı olan Blockchain, doğal kaynakların korunmasından demokratik sistemlerin korunmasına kadar birçok alanda Blockchain uygulamalarını keşfetmek için Birleşmiş Milletler ile ortaklık kuruyor.

Perşembe günü yapılan ortaklık, İngiltere merkezli şirketin Birleşmiş Milletler Mülteci Kuruluşu (UNHCR) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) 'nin gönüllülerinin yanı sıra Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile çalıştıklarını görüyor. Bu çalışmanın bir parçası olarak uluslararası topluluğun sürdürülebilir kalkınma çalışmalarıyla ilgili olduğu için, bu konuların bir bölümünü ilgilendiren yeni bir "White Paper" üretildi.

Blockchain Teknolojisi BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ndeki bazı alanlara hitap etmenin olası bir yolu olarak gündeme getirildi. CoinDesk tarafından daha önce bildirildiği üzere Birleşmiş Milletler temsilcileri, diğer alanların yanı sıra, mültecilere dijital kimlik sağlamak için Blockchain'in nasıl kullanılabileceğini tartıştılar.

Blockchain, yeni WhitePapper'ın sürdürülebilir hedeflerden bazılarını ilerletmesine yardımcı olacağına dair bahse giriyor. Açıklamada şirket, söz konusu açıklamanın "politikacılara, düzenleyicilere ve BM Devletleri'ne Blockchain teknolojisi konusunda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak için ilk adımı sağladığını" söyledi.

Yeni kurulan kuruluş ayrıca kurucu ortağı Nic Cary'nin Birleşmiş Milletler'in geçen yılın Eylül ayında başlatılan "Sürdürülebilir Kalkınma Blockchain Komisyonuna katılması yönünde görüş bildirmişti.

Komisyonun başkan yardımcısı olarak görev yapan Cordova, yaptığı açıklamada: "Gelecek için şu an ve çok paydaşlı bir yaklaşıma girdiğimiz ve insanlığı ilerletecek bu teknolojilerin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini şu anda tahmin bile edilemez olan yollarla yönlendirmesini sağlayacak çözümler etrafında şeffaf ve tekrarlanabilir politika geliştirmemiz zorunludur" şeklinde konuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ