Suudi Arabistan

Ortadoğudaki politik berlisizlik dünyanın en zenginlerinden biri olan Suudi Arabistan'ın Prensi Alwaleed bin Talal'ın tutuklanmasıyla en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Acaba Ortadoğudaki bu durum güvenli bir dijital liman olan Bitcoin'e kayma ile sonuçlanabilirmi?

Suudi Arabistan'da Darbe

Suudi Arabistan bugün, yolsuzluğa karşı kapsamlı bir darbe başlattı. Kral Selman, üst düzey prenslerin tutuklanmasını emretti ve bakanlık görevlerinden çok sayıda üst düzey yetkiliyi görevden aldı. Tutuklananların listesi arasında dünyanın en zengin Arap asıllı Prensi Alwaleed bin Talal da yer almakta.

Prens Alwaleed bin Talal, Bitcoin'in Enron (eski ABD şirketlerinden biri) benzeri bir çöküşle yüzleşeceğini söyleyerek yakın zamanda Bitcoin hakkındaki olumsuz görüşlerini belirtmişti. Tutuklamalar nedeniyle Kral Selman tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalar ise, "yolsuzluklara karşı direniş" şeklinde olmasına rağmen, bir eleştirmen yapılan bu hamlenin Kralın oğlu, Muhammed bin Salman'ın kral olma yolunda tacı devralmadan önce, yapılan bir temizlik olduğuna inanıyor.

Katar kuşatma altına girdi

Haziran 2017 başından beri, Katar komşuları; Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, ülkeyi İslamcı militanları barındırmakla ve Suudi Arabistan'ın ebedi düşmanı İran'la olan ilişkilerini sürdürmekle suçlayarak bir takım ablukalar dayattı.

Bildiğiniz gibi Katar, büyük doğalgaz rezervleri olan Ortadoğu'da küçük bir ülke. Türkiye ilede son dönemlerde ilişkiler bayağı iyi durumdaydı. Dünya Bankası'na göre, kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla (GSYİH)'nın en yüksek olduğu ülkedeki satın alma gücü paritesi 2016 yılında 127.5 bin dolar civarında. Ayrıca 2022 Fifa Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak.

Katar'ın komşularının ablukayı dayatmasının asıl sebebinin Katar'ın Ortadoğu'da sergilediği tutumun aksine bir haber organizasyonu olan El Cezire'ye verilen destek olduğuna inanılıyor. Orta Doğu'daki hükümetlerin mutlak gücü göz önüne alındığında, bölgedeki bağımsız bir haber kanalı birçok sıkıntıya yol açtı.

Çöküş eşiğindeki Bahreyn

Bahreyn, petrol zengini Ortadoğu'daki en küçük ülkelerden biri ve GSYİH'sı Suudi Arabistan'ın GSYİH'sının yüzde beşi kadar. Ekonomisi petrole bağımlı ve petrol fiyatlarındaki son durgunluk ekonomisinde durgunluğa neden olmuştur.

Bahreyn Merkez Bankası, para birimini ABD doları karşısında (0.376 Bahreyn Dinarı = 1 ABD Doları) olarak sabitledi, ancak bu durum düşen döviz rezervleriyle geriledi. Bloomberg'e göre, Bahreyn bir finansal krizin önüne geçmek ve devalüasyona engel olmak için Suudi Arabistan'a yaklaştı. Bahreyn'deki döviz devalüasyonu, çoğu para biriminin ABD dolarına sabitlendiği Ortadoğu'da bulaşıcı bir etki yaratabilir.

Hükümetler sorun yaşadığında Bitcoin yükseliyor

Hükümetler, siyasi ya da parasal alanda yanlış hamleler yaptığında, insanlar malvarlıkları için güvenli limanlar bulmaya çalışmaktadır. Geleneksel olarak bu altın olmuştur, ancak Bitcoin, merkezi olmayan ve kullanım kolaylığı ile alternatif bir güvenli liman olarak hızla ön plana çıkabilir.

Orta Doğu, geniş petrol ve doğal gaz rezervleriyle vatandaşlarının muazzam serveti nedeniyle stratejik açıdan önemli. Ortadoğu'da zengin şeyhler, bölgedeki belirsizlik göz önüne alındığında, Mal varlıklarının bir kısmıyla Bitcoin'e yatırım yapılmasının mantıklı olduğunu düşünüyorlarsa, Bitcoin'in fiyatı daha yüksek seviyeleri görecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ