SWIFT, blok zinciri boyunca belirteç transferlerini kolaylaştırmak için Chainlink'in zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolünden (CCPI) yararlanacak.

SWIFT, Ağı Ripple veya Bitcoin de Dahil Olmak Üzere Her Blok Zincirine Bağlamak İçin Chainlink İle Ortak Oluyor

SWIFT, blok zinciri boyunca belirteç transferlerini kolaylaştırmak için Chainlink'in zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolünden (CCPI) yararlanacak.
Gelişme, geleneksel finans (TradFi) ve merkezi olmayan finans (DeFi) arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlıyor.
28 Eylül Çarşamba günü, dünyanın en büyük bankalararası ödeme sistemi SWIFT, ilk kavram kanıtı olarak fiyat beslemeleri sağlayıcısı Chainlink ile zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolü (CCPI) üzerinde çalıştığını duyurdu.
Chainlink'in Çapraz Zincir Birlikte Çalışabilirlik Protokolü, zincirler arası uygulamaların geliştirilmesiyle birlikte blok zincirler arasında belirteç transferlerine izin verir. Böylece CCIP, SWIFT mesajlarının zincir üstü token transferlerini kolaylaştırmasına izin verecektir. Bu aynı zamanda bankalar arası ağın tüm blok zinciri ortamlarında iletişim kurmasına yardımcı olacaktır.
Çarşamba günü New York City'deki SmartCon 2022 konferansında konuşan Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov, son adımın dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) blok zincirlerinin benimsenmesini artıracağını ve sermaye piyasalarındaki diğer birçok kuruma fayda sağlayacağını söyledi.
SWIFT'in Strateji Direktörü Jonathan Ehrenfeld Solé, kurumsal yatırımcılardan kriptoya "inkar edilemez bir ilgi" olduğunu da sözlerine ekledi. Bu, Chainlink ile CCIP üzerinde çalışmanın nedenlerinden biriydi.

TradFi ve DeFi'yi Bir Araya Getirmek

Kripto para ana akım finansal piyasalara girmeye devam ederken, finansal oyuncular geleneksel finans (TradFi) ile merkezi olmayan finans (DeFi) arasında etkili bir köprü oluşturmaya çalışıyor.

Solé, geleneksel finanstan oyuncuların, farklı varlık sınıflarını birbirine bağlayabilen tek bir ağ üzerinde çeşitli dijital ve geleneksel varlıklara erişmek istediğini söyledi.

Zincirler arası birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için SWIFT ve Chainlink arasındaki ortaklık, TradFi ve DeFi arasındaki boşluğu dolduracak. Birden fazla zincir arasında birlikte çalışabilirlik talebi son aylarda önemli ölçüde arttı. Bu, geleneksel ve merkezi olmayan finans (DeFi) arasındaki boşluğu kapatmak için finansal piyasalarda bir sonraki büyük gelişme olabilir.

Chainlink, SWIFT ile bu işbirliğinin, finansal kurumların eski sistemlerde yeni bağlantıyı değiştirmeden, geliştirmeden ve entegre etmeden blok zinciri yeteneği kazanmasına izin vereceğini belirtti. Aksi takdirde bu tür değişiklikler, çok yüksek maliyetlerle önemli değişiklikler gerektirecektir.

Söylendiği gibi, SWIFT şu anda günlük sınır ötesi transferlerde milyarlarca doları işleyen en büyük küresel bankalararası mesajlaşma sistemidir. Dünya çapında 11.000'den fazla bankayı birbirine bağlıyor. Ağustos 2022'de SWIFT sistemi günde ortalama 44,8 milyon mesaj kaydetti.

Ancak SWIFT, piyasadaki yeni teknolojilere ayak uydurmak zorundaysa, oyununu geliştirmesi gerekiyor. Bugün SWIFT'in dezavantajı, sınır ötesi işlemlerin tamamlanmasının birkaç gün sürebilmesidir. Öte yandan, blok zinciri kullanan diğer teknolojiler, anlaşmaları anında veya birkaç dakika içinde kolaylaştırabilir.

Sonuç olarak, SWIFT ayrıca blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) benimsemeye karar verdi. Öte yandan SWIFT, sınır ötesi ödemeler için dünya çapında birden fazla CBDC ağını birbirine bağlama çalışmalarına şimdiden başladı. Mayıs 2022'nin başlarında, SWIFT'in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach şunları söyledi:

Birlikte çalışabilirliği ve dünya çapında geliştirilmekte olan farklı CBDC'ler arasında bağlantı kurmayı kolaylaştırmak, potansiyellerini tam olarak anlamamız için kritik olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ