Militan grup, Bitcoin gibi dijital varlıkları dolandırıcılık olarak görüyor.

 Taliban Afganistan

Militan grup, Bitcoin gibi dijital varlıkları dolandırıcılık olarak görüyor. Kripto ile ilgili işletmelerin kapatılması, Afganistan'ın üçüncü büyük şehri olan Herat'ta en yüksek seviyede.

Popüler militan grup, Taliban, Afganistan'da dijital para birimlerini yasakladı. Ayrıca kripto ticaretine karışan herhangi bir grup veya kişiyi tutuklamaya başladı. Yakın tarihli bir Bloomberg raporu, ülkenin apeks bankasının bu ayın başlarında kriptolara kısıtlama getirdiğini ortaya koydu. Militan grup, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların dolandırıcılık olduğunu iddia ediyor.

Bloomberg raporu ayrıca, kısıtlamaların ülkenin üçüncü büyük şehri olan Herat'ta başladığını ortaya koydu. Birçok Afgan, servetlerini korumak ve onu militan grubun erişiminden uzak tutmak için kriptolara yatırım yaptı. Bu nedenle, Afganistan'ın dijital varlıkları benimseyen ilk 20 ülke arasında yer alması şaşırtıcı değil. Birden fazla kaynaktan gelen en son veriler, yetkililerin yalnızca Herat'ta 13 kişiyi tutukladığını ve 20'den fazla kripto ile ilgili şirketi kapattığını belirtiyor.

Afganistan'da Artan Kripto Kabulü

Yılın başlarında, popüler haber medya kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC), Taliban tarafından devralınmasının ardından kripto kullanımının Afganistan'da hızla artmaya devam ettiğini bildirdi. Bu devralmadan bu yana, birçok Afganistan bankası battı, ABD ülkeye yaptırım uyguladı ve dış yardım ve nakit transferleri her gün kuruyor.

Ayrıca yaptırımların bir kısmı, ülkenin artık küresel bankacılık sisteminde olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle, birçok Afgan bir kurtarma seçeneği olarak kriptolara büyük yatırım yapmaya başladı. ABD, Afgan'ın apeks bankasına ABD doları transferini durdurdu ve bu bankadan 7,1 milyar dolarlık varlığa el koydu. Ayrıca, Afganistan'da yeni rejimin başlamasının ardından Afgan para birimini basmak için sözleşmeleri olan Fransa ve Polonya merkezli firmalar sevkiyatları durdurdu.

Bloomberg raporu ayrıca, ardından gelen likidite krizinin ticari bankaları borç para vermekten alıkoyduğunu ortaya koydu. Perakende müşteriler bile paralarına erişemedi. Üç ay önce, Taliban rejimi döviz ticaretini de yasakladı. Böylece ülkenin kırılgan ekonomisi üzerinde ek baskı yaratmaktadır. Kripto yasağı ayrıca, yoksul Afganlara yardım etmek için kripto kullanan birçok firmanın artık bunu yapamayacağı anlamına geliyor.

Böyle bir firma, Jack Butcher'ın sahibi olduğu Visualize Value'dur. Kasap, ayda en az bir ailenin acil ihtiyaçlarını karşılamak için bakım paketi NFT serisinden satışları kullanıyor. Birleşmiş Milletler mülteci ajansına göre, en az 500.000 Afgan, özellikle gıda, su ve barınak gibi temel mallara erişemiyor. Bu nedenle, çok daha fazla Afgan'ın bir süre için temel günlük ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele edeceğini söylemek güvenlidir.

Diğer Müslüman Ülkelerin Kripto Duruşu

Bazı dini uzmanlar, Müslüman yasalarına göre günah olan kumar ve belirsizlik özelliklerine sahip olduğu için Taliban'ın kriptoyu yasakladığını açıkladı. Bununla birlikte, diğer bazı Müslüman ülkeler dijital varlıklara karşı hoşgörülü bir duruş sergiliyor. Örneğin, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri  Dubai serbest ticaret bölgesi aracılığıyla kripto ticaretine izin veriyor. Afganistan, Çin'e ve kripto ile ilgili işlemleri yasaklayan birkaç ülkeye katılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ