Başkan Samia Suluhu Hassan'ın kripto konusundaki olumlu duruşu, Tanzanya merkez bankasının önceki kripto para birimi yasağını tersine çevirdiğini görebilir.

Tanzanya Merkez Bankası, Cumhurbaşkanlığı Onayından Sonra Kripto Yasağını İptal Edebilir

Başkan Samia Suluhu Hassan'ın kripto konusundaki olumlu duruşu, Tanzanya merkez bankasının önceki kripto para birimi yasağını tersine çevirdiğini görebilir.

Tanzanya’dan yeni adım

Tanzanya Bankası'nın, ülkenin cumhurbaşkanı tarafından yapılan olumlu kripto para birimi yorumları üzerine kripto yasağını kaldırmaya çalıştığı bildiriliyor.

Reuters'e göre, Tanzanya merkez bankası, ülkenin federal hükümetinin Kasım 2019 kripto yasağının tersine çevrilebileceğini görebilecek direktifler üzerinde çalışmaya başladı.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere başkan Hassan, merkez bankasını bu ayın başlarında Bitcoin (BTC) ve dijital varlıkları keşfetmeye başlamaya çağırdı.

O sırada Hassan, kripto para birimlerinin artan popülaritesi göz önüne alındığında, Tanzanya Bankası'na zamana ayak uydurmasını emretti.

Kriptoyla ilgili bu olumlu yorumlar, El Salvador'un Bitcoin Yasası'nın hemen ardından geldi ve Latin Amerika'daki birçok ülkede olumlu BTC duyarlılığı dalgası geldi.

Bununla birlikte, Afrika'da merkez bankası yasaklarının ötesinde kripto ile ilgili düzenlemeler henüz ortaya çıkmadı. Şubat ayında Nijerya merkez bankası ülkedeki finansal kurumların kripto borsalarına hizmet vermesini de yasaklamıştı.

Tanzanya Bankacılar Birliği başkanı Abdulmajid Nsekela için bu hareket, şu anda nakit ödemelerin hakim olduğu ülkede finansal işlemlerin çeşitlendirilmesine yardımcı olabilir.

Dünya genelinde eşler arası BTC ticaretini izleyen bir platform olan Useful Tulips'in verilerine göre Tanzanya, Sahra Altı Afrika'da eşler arası ticaret hacminde yedinci sırada yer alıyor. Nijerya hala bölgenin Bitcoin ticaret faaliyetinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ