Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva mevcut ekonomik krizi örgütün tarihinin en kötüsü olarak görüyor.

Tarihin En Kötü Krizlerinden Biri İle Karşı Karşıya İken Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva mevcut ekonomik krizi örgütün tarihinin en kötüsü olarak görüyor.

Georgieva gazetecilere verdiği demeçte COVID-19'un benzersiz bir mali çöküş yarattığını söyledi. Tahminine göre, dünya ekonomisi “durma noktasına” gelirken, 2008 ekonomik krizinden çok daha kötü bir durumla karşı karşıyayız.

Direktör, ayrıca virüs kaynaklı ekonomik kapanmanın gelişmekte olan ekonomiler üzerinde olgunlaşmış ekonomilere göre daha büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Virüsün daha az sağlıklı olana saldırdığına inanılıyorsa, ekonomik kriz ekonomik olarak daha zayıf ulusları sakatlıyor.

Anında etki, finansal kaynakların eksikliği nedeniyle hissedilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin çoğunda kriz mevsimlerinde ekonomiyi desteklemeye yardımcı olacak çok az rezerv bulunmaktadır.

Kriz, yatırımcıların zaten gelişmekte olan ekonomilerden 90 milyar $  çıkmasına neden oldu. Georgieva konuyla ilgili olarak “Bu küresel mali krizden çok daha fazla ve bazı ülkeler yüksek oranda mal ihracatına bağımlı. Fiyatlar düştükçe, yine bir kez daha çarptılar” ifadesine yer veriyor.

Basın toplantısında 90 ülke IMF'den yardım istemişti. Sandıklarında 1 trilyon dolar ile, tüm kaynaklarını başarısız ekonomileri desteklemek için kullanma sözü verdi.

Özellikle bu gelişmekte olan ülkelerde ekonomik yeniden başlatma umudu hala belirsiz. 'Evde kalın' kısıtlamalarını kaldırmak veya şirketlerin herhangi bir normalite ile çalışmaya başlamasına izin vermek ekonomik riski artırabilir.

DSÖ Genel Müdürü Ghebreyesus'a göre, ekonomileri çok hızlı bir şekilde açmak isteyen uluslar daha büyük ekonomik krizlere sahip olacaklar. Bunun, virüsün yıkıcı popülasyonlarındaki diğer dalgalardan kaynaklanacağını savunuyor.

Georgieva'ya göre, iyileşme uzun bir süreç olacak ve ülkelerin daha sonra istikrarı teşvik etmek için şimdi ciddi adımlar atmasını gerektirecek.

 Küresel ekonomi dururken, çoğu yatırımcı neredeyse her sektörde tehlike görüyor. Bitcoin, yatırımcılar en acı verici mevsimi yıpratmış gibi göründükleri için geçtiğimiz hafta 6.500 dolar civarında göreceli istikrar gördü. Ancak, yılın başında görülen zirvelere dönmek, geniş çaplı ekonomik toparlanma gerektirebilir. IMF'nin önerdiği gibi, önünüzdeki yol uzun olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ