Geçen Çarşamba, El Salvador resmi olarak Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul ettikten birkaç dakika sonra Bitcoin tarihindeki en büyük düşüşü gördü.

Geçen Çarşamba, El Salvador resmi olarak Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul ettikten birkaç dakika sonra Bitcoin tarihindeki en büyük düşüşü gördü.

Geçen Çarşamba, fiyatı birkaç dakika içinde 8.000 doların üzerine düştüğü için Bitcoin tarihindeki en büyük düşüşü gördü. Dramatik düşüş, El Salvador'un geçen Salı günü Bitcoin'i resmi olarak yasal bir ihale olarak kabul etmesinden hemen sonra meydana geldi.

Bitcoin fiyatındaki yüzde 19'luk dramatik düşüş, diğer kripto para birimlerinin performansına da yansıdı. Ripple, Ethereum ve Cardano gibi kriptolar, kripto pazarında 400 milyar dolara eşit olan büyük bir yıkım yarattı. Aslında, altcoinlerin çoğu bir gün önce değerlerinin yaklaşık %30'unu kaybetti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Teknik analiz, fiyatın 51.000 dolardan düşmeye başladığını ve hızla 42.800 dolara düştüğünü gösteriyor. Keskin düşüşü, Bitcoin 46.000 $ civarında işlem görürken yaklaşık %10'luk bir artış izledi.

Bitcoin'in fiyat düşüşü çok önemli olmasına rağmen, altcoinler daha fazla acı çekti. Örneğin, Ethereum %24 kadar kayıpla 3.000 dolara düştü. Cardano %30, Dogecoin ise %31 düştü. Toplam kripto piyasası değeri, tüm piyasanın değeri 2,48 trilyon dolardan 2,14 trilyon dolara düştüğü için yüzde 14 kadar düştü.

Piyasa uzmanları, fiyat düşüşünün ardındaki sayısız nedenden bahsediyor. Bazıları El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesini nedenlerden biri olarak görüyor . Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanılan bir adım. Birçoğu, son gelişmeler için teknik faktörleri suçluyor ve düşüşün yakın gelecekte devam edebileceğini söylüyor.

Bitcoin'in El Salvador'da yasal bir ihale olarak kabul edilmesini çok sayıda zorluk izledi. Ülkenin kripto cüzdanının çeşitli sorunları vardı ve bu da birçok kişinin akıllı telefonlarına indirmesini bile zorlaştırdı.

Düşüşün  Sonuçları

Bu, Bitcoin tarihinde şimdiye kadar yaşanan en dramatik düşüş oldu. Ticaret piyasasında birçok sorun ve zorluk yaratması sürpriz olmamalı.

Küresel olarak en büyük kripto borsalarından bazıları, düşüş boyunca birçok sorun yaşadı. Coinbase, Bitspanda, Kraken, Gemini, OKEx ve diğerleri gibi kripto borsaları, devam eden olaylar ve dijital varlıkların büyük satışları nedeniyle çöktü.

Bitcoin çöktüğünde, çoğu insan hayatta kalma umuduyla dijital varlıklarını satmak için kripto borsalarına koşar. Bu gibi durumlarda, borsalar, sunucularını etkileyen ve işlemlerin tıkanmasına neden olan büyük bir trafik görür.Bu tür olayların ana nedeni çoğunlukla, bu ölçekte bir şey olduğunda piyasada meydana gelen panik satışıdır. Mudrex CEO'su ayrıca, sadece 24 saat içinde 329.483 kadar işlemin tasfiye edildiğini açıkladı.

Ona göre, bu tasfiyeler, yatırımcıların hesaplarında fon kalmadığında ve hesap bakiyesi negatif olmaya yakın olduğunda gerçekleşir. Böyle dramatik düşüşler olduğunda, birçok yatırımcı panik satışına başlıyor ve bu da fiyatı daha da düşürüyor.

Piyasadaki en büyük kripto borsalarından biri olan Coinbase, trafikteki ani artışın ve benzeri görülmemiş piyasa aktivitesinin Coinbase sunucularının bozulmasına yol açtığını tweetledi. Bu nedenle şirket, fonların ödenmesinin erteleneceğini söyledi.

Birçok kripto para borsası kesintiler yaşarken , diğerleri tüm zaman boyunca çevrimiçi kalmayı başardı. Bu olaylar, şirketlerin sunucularında zamanında ve çok ihtiyaç duyulan yükseltmeleri gerçekleştirmelerinin ve teknolojilerinin bu tür piyasa çalkantılarına dayanabilecek durumda olmasını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Kripto borsalarının çoğu donarken, Bitsgap ticaret platformu ayakta kaldı. Platform gün boyunca tam olarak çalışır durumda kaldı ve 24 saat içinde 15 milyonun üzerinde siparişi işleme koydu. Saatte 625.000 sipariş ve saniyede yaklaşık 15.000 sipariştir.

Bitsgap, müşterileri için oldukça yardımcı oldu. Çok sayıda borsa saatlerce kapalıyken, bu borsalara Bitsgap ile hala erişilebilirdi. Bitgap tarafından sunulan tüm akıllı emirler ve ticaret otomasyonu zamanında gerçekleştirildi, bu da şirketin müşterilerinin yalnızca yatırımlarını güvence altına almalarını değil, hatta önemli karlar elde etmelerini sağladı.

 Bundan Ne Öğrenilebilir?

Bitcoin, sert fiyat düşüşlerine yabancı değil, ancak son gelişmeler, Bitcoin ve tüm kripto pazarı için bile yeni bir şeydi. Bu durumdan öğrenilecek çok şey var. Sert fiyat düşüşü çok sayıda sorun yaratarak sona erdi. Sadece birçok insan yatırımlarını kaybetmekle kalmadı, bazıları da herhangi bir şey yapmak için borsalarına bile erişemedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ