Uzun süredir, geleneksel yatırımcılar altını piyasadaki türbülansa dayanabilecek ve belirli bir derecede dokunulmazlık ve güvenlik sağlayabilecek güvenli bir liman varlığı olarak görüyorlar.

Tasarımı Gereği  Bir Değer Deposu Olan Bitcoin, Bu Yıl Kendini Kanıtlayabilir

Uzun süredir, geleneksel yatırımcılar altını piyasadaki türbülansa dayanabilecek ve belirli bir derecede dokunulmazlık ve güvenlik sağlayabilecek güvenli bir liman varlığı olarak görüyorlar. Bununla birlikte, son birkaç ay içinde Bitcoin, bir değer deposu ve uzun vadeli bir yatırım aracı ile benzer faydacı bir işlevle ilişkilendirildi.

Geçtiğimiz birkaç hafta, piyasalar artarken, Bitcoin'in güvenli bir liman varlığını hak edip etmediğine ilişkin sorular bir kez daha gündeme geldi.

Blockchain Insider podcast'in son bölümünde Coinfloor CEO'su Obi Nwosu, güvenli liman statülerini korumak için Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ve altının karşılaştığı zorlukları vurguladı. 12 Mart fiyat çöküşüyle ilgili olarak, bugün bunun neden olduğu ve uzun vadede Bitcoin için ne anlama geldiği konusunda kutuplaştırıcı görüşler var.

Nwosu'ya göre, daha büyük yatırımcıların karşılaştığı likidite krizi, fiyatı yüzde 50'ye yakın düşüren Bitcoin satışının arkasındaki nedenlerden biriydi.

CoinFloor CEO'suna göre, büyük geleneksel yatırımcılar için Bitcoin çok ihtiyaç duyulan likidite sağlarken, geleneksel varlıklar oldukça kötü bir performans sergiliyordu.

"Eğer fiyat düşerse ve tasfiye edilirlerse, çok fazla para kaybetmeye devam ederler, bu yüzden tasfiye olmadıklarından emin olmak için pozisyonlarına biraz para eklemeleri mantıklıdır."

Bu, Nwosu, ilk önce en likit kaynaklardan başlayarak diğer kaynaklardan para almaları gerektiği anlamına geliyor, “bu yüzden Bitcoin'den para alıyorlar çünkü çok likit veya diğer ve yatırım yaptıkları kripto para birimleri ve ayrıca altından da çıkar. ”

CEO ayrıca, tasarım gereği Bitcoin ve altının değerli varlıkların deposu olması gerektiğini vurguladı.

“Geçen yıl Aralık ayı itibariyle, Bitcoin'in sadece bir değer deposu olduğuna inandığımız için Bitcoin'deydik. Asıl amacı bu. Bu senaryolar Bitcoin için tasarlandı ve önümüzdeki yıl boyunca altın gibi şeyler gösterilecek, bunlar gerçek değer depoları. ”

Skew'in piyasa verilerine göre, Bitcoin-Altın, geçen hafta yüzde 55'ten yüzde 25'e önemli ölçüde düşmesine rağmen, korelasyonun bir kez daha yükselişte olduğunu fark etti. Yazım sırasında yüzde 32 idi.

Ancak, tespit edildiği üzere, Bitcoin'in güvenli bir liman varlığı olarak kimlik bilgilerini sağlamlaştırması için, jeopolitik ve sosyo-ekonomik olaylara nasıl tepki verdiğini görmek çok önemlidir. Aslında, Pretoria Üniversitesi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, artan jeopolitik risk seviyelerinin aslında Bitcoin fiyatına fayda sağlayabileceğine işaret etmişti.

“Yatırımcıların Bitcoin'i küresel belirsizliklere karşı bir risk olarak gördüğü için, artan GPR seviyelerinin Bitcoin fiyatlarını olumlu etkilemesi muhtemeldir.”

Çalışmaya göre, önde gelen beş kripto para biriminden Bitcoin, tümü artan GPR seviyesi ile senkronize olan önemli sıçramalar veya fiyat süreksizlikleri kaydetti.

Ancak, bu tür çalışmalara rağmen, Bitcoin için güvenli liman anlatımı titrek zeminde kalıyor. Bu, kısa bir süre önce, Bitcoin için fiyat hareketi açısından son birkaç haftanın yatırımcıların kripto para birimine bir liman olarak güvenini azaltabileceğini kabul eden Galaxy Digital yatırımcısı ve CEO'su Michael Novogratz tarafından not edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ