Tayland merkez bankası Perşembe günü, merkez bankası dijital para birimini kullanan işletmeler için bir ödeme sistemi prototipi oluşturmayı planladı.

Tayland Bankası, CBDC Kullanan İşletmeler İçin Bir Ödeme Sistemi Geliştirmeyi Planlıyor

Tayland merkez bankası Perşembe günü, merkez bankası dijital para birimini kullanan işletmeler için bir ödeme sistemi prototipi oluşturmayı planladı.

Reuters raporuna göre, Tayland Bankası Perşembe günü, merkez bankası dijital para birimi veya geleneksel para kullanan ancak dünya çapında para otoriteleri tarafından geliştirilen dijital formda bir ödeme sistemi prototipi oluşturmayı planlıyor. Tayland Merkez Bankası'na göre, prototip Siam Çimento ve tedarikçilerinin tedarik ve finansal yönetim sistemleriyle entegre edilecek. Projenin bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

 Bank of Thailand, projenin Temmuz ayında başlayacağını ve yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.  Bank of Thailand, kapsamının bir fizibilite çalışması yürütmeyi de içereceğini söyledi. Merkez bankasına göre, proje büyük bankalardan başlayarak merkez bankası dijital para biriminin kapsamını genişletmek ve daha geniş kitlelere uyum sağlamak için önemli bir adım. Birçok merkez bankası CBDC'leri araştırmaktadır. CBDC'ler, karmaşık matematik bulmacalarını çözerek üretilen ve merkezi bir kurum yerine farklı çevrimiçi topluluklar tarafından yönetilen bitcoin gibi kripto para birimlerinden farklıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ