Tayland Bankası, Blokchain teknolojisini kullanıyor

Tayland'daki en büyük bankalardan biri olan Krungsri ve teknoloji devi IBM, bankanın sözleşme yönetimi sürecini sunduğu ürünler arasındaki süreci kolaylaştırmak için blok tabanlı bir sistem geliştirdi. Resmi yayınında banka, iştirakleriyle değişen anlaşmaların sayısının giderek artmasıyla, blokchain teknolojisini kullanarak sözleşme yönetim süreçlerini otomatikleştirerek, işlem yapan taraflar arasındaki İlişkili Taraf İşlemi (RPT) süreç verimliliğini artırmaya çalıştığını söyledi.

Blockchain tabanlı sayısallaştırılmış evrak prosedürü, artan çalışma verimliliği ve çalışma süresinin azaltılması ile bilgileri şeffaf, güvenli hale getirdi. "Amaç, evrak prosesini sayısallaştırmak, belge içeriğini blok-zincir tabanlı veri tabanında kimlik doğrulama ve onay bilgisi ile saklamak ve bu hizmet platformunu banka ve iştiraklerimiz genelinde yaygınlaştırmak" dedi.

IBM Cloud Garage ekibi ile birlikte çalışan banka, IBM Cloud'da Hyperledger Fabric ve blockchain hizmetlerini kullanarak üç ay içinde ilk kavramları gerçeğe dönüştürdü. Krungsri'nin blok tabanlı sözleşmeli yönetim pilot projesinin başarısı, teknolojinin finansal sektör üzerindeki olumlu etkisini ortaya koyuyor.

IBM Tayland'ın Genel Müdürü Parnsiree Amatayakul, sözleşme yönetimi sürecine etkinlik ve şeffaflık getirmek ve Tayland'da bu yeni finansal yeniliğin kilometre taşına ulaşmak için Krungsri ile işbirliği yapmaktan onur duyuyor "dedi. Dejakaisaya, bankanın fiziksel dokümanları sayısallaştırırken projenin arka ofis verimliliğini artırmasını beklediğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ