Tayland Merkez Bankası, Ocak 2022'de “Finansal Manzara” hakkında bir danışma belgesi yayınlamayı planlıyor.

Tayland Merkez Bankası, Ocak 2022'de “Finansal Manzara” hakkında bir danışma belgesi yayınlamayı planlıyor. Rapor, kripto kullanıcıları ve işletmeler için “kırmızı çizgiler” dediği şey için bir fikir birliği arayacak. Merkez bankası Başkanı Sethaput Suthiwartnarueput, ödeme kanalları olarak kripto para birimlerinin bu kırmızı çizgilerden biri olduğunu ve tolere edilmeyeceğini özellikle belirtti.

Tayland Merkez Bankası, Gelecek Yıl Kendi CDBC'sini Test Etmeye Başlamayı Hedefliyor

Bangkok Post raporuna göre, yeni düzenlemeler finansal sisteme yönelik riskleri en aza indirmeyi ve daha fazla yatırımcı koruması sağlamayı amaçlıyor. Merkez bankası gelecek yıl kendi CDBC'sini test etmeye başlamayı hedefliyor. Bu nedenle Tayland'ın kriptoyu kendi devlet kontrolündeki para birimi lehine bir kenara itmede Çin'i takip etmesi mümkün. Tayland Bankası, kripto para birimleri hakkında defalarca uyarılarda bulundu ve ticari bankaları kripto para birimlerine doğrudan karışmamaları konusunda uyardı. Daha önce, bir merkez bankası kıdemli direktörü, yüksek fiyat oynaklığıyla ilişkili risklere değindi ve “Bankaların doğrudan dijital varlık ticaretine dahil olmasını istemiyoruz çünkü bankalar müşteri mevduatlarından ve halktan sorumlu ve risk var. ”

BOT Kıdemli Direktörü, Şirketleri Kripto Ödemelerini Kabul Etmeleri Konusunda Uyardı

Daha önce, Tayland Merkez Bankası'nın kıdemli bir direktörü, şirketleri "diğer para birimleri" yaygın olarak kullanılırsa "merkez bankasının ekonomiyi denetleme yeteneğini etkileyeceğini" belirterek kripto ödemelerini kabul etmeleri konusunda uyarmıştı. Merkez bankası baskıları, Tayland'ın önde gelen ticari bankalarından bazıları ilgilerini dile getirip kripto platformlarına yatırım yaptıklarında ortaya çıkıyor. Daha önce bildirildiği gibi, Tayland'ın en eski ve ilk ticari bankası Siam Commercial Bank, önde gelen Tayland kripto borsası Bitkub'un çoğunluk hissesini satın aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ