Çin'in kripto para madencilerini yasaklama hamlesinin, başka bir Asya ülkesi olan Tayland üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Çin'in kripto para madencilerini yasaklama hamlesinin, başka bir Asya ülkesi olan Tayland üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Çin'in kripto para madencilerini yasaklama hareketinin başka bir Asya ülkesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor ve Tayland görünüşte önemli bir şekilde fayda sağladı.

Arap medya kuruluşu Al Jazeera, Çin'in Eylül ayında mega kripto yasağı uygulama kararının ardından Tayland'daki perakende kripto para madenciliğinin hız kazandığını ve giderek daha fazla Taylandlı işletme ve girişimcinin durumdan ve senaryodan yararlandığını bildirdi.

O zamandan beri bir madenci olan anonim bir Bitcoin meraklısı, yakın zamanda medya kuruluşuna, ülke içindekilerin karar hakkında "kendinden geçmiş" olduğunu ve Çinli satıcılar nedeniyle kullanıma sunulan kripto madenciliği makinelerini inanılmaz hızlı edindiğini açıkladı. Aslında, anonim kişi, yaklaşık 30.000 dolara güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto madenciliği birimi kurduktan sonra üç ay içinde pahalı teknolojiye harcanan parayı geri almayı başardıklarını da açıkladı. “Çin kriptoyu yasakladığı anda kendinden geçmiştik” dediler ve eklediler: “Her şeyi üç ayda geri aldım.”

 Tayland'ın Kazançlı Çıkması Sürpriz Değil

Bazıları, Tayland'ın Eylül ayında Çin tarafından alınan karardan büyük ölçüde fayda sağlamayı başarmasının sürpriz olmadığını, çünkü ülkenin yerel kripto para birimini benimseme seviyeleri konusunda da bir patlama yaşadığını iddia edebilir.

Asya ülkesinin oldukça fakir olduğu bilinen ülke ekonomisi de dahil olmak üzere, bunun neden olduğunu vurgulamaya ve özetlemeye yardımcı olabilecek bir dizi farklı faktör var, bu nedenle özellikle kumar faaliyetleri olarak daha fazla insanı kriptoyla ilgilenmeye çekmeye yardımcı oluyor. popülaritesini de artırmaya devam etti. Bahisçiler artık bir Bitcoin kumarhanesine erişebilir ve sahip oldukları kripto para birimini kısıtlama olmaksızın en sevdikleri oyunların keyfini çıkarmak için kullanabilirler ve ayrıca artırılmış güvenlik de dahil olmak üzere bir dizi avantajdan yararlanabilirler.

Girişimciler Yararlanabilecek

Pongsakorn Tongtaveenan, Tayland'da kripto madenciliği cihazları sattığı bir bayi işine başladığı için yaşanan patlamadan yararlanmayı başaran bir başka endüstri girişimcisidir. Çin'in yasağı uygulamaya karar verdiğinde fiyatlarının düştüğünü fark ettikten sonra yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini birkaç küçük yerel yatırımcıya satabildiği bildirildi.

Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC'lerin fiyatının Çinli madencilerin ülkeyi terk etmesiyle %30 düştüğünü, ancak yerel madenciler arasındaki artan eğilim nedeniyle sonunda normal fiyatlarına döndüklerini kaydetti.

Daha önce vurgulandığı gibi, birçok Taylandlı istikrarlı bir gelir kaynağı arıyor ve Pongsakorn, perakende kripto para madenciliğinin popülaritesindeki artışın, özellikle yatırımcılar arasındaki iyimserliğin genel sektörle ilgili olarak artmaya devam etmesi nedeniyle sahip oldukları arzunun bir sonucu olduğuna inanıyor.  “Bitcoin dijital dünyanın altınıdır. Ancak madencilik teçhizatı altın madenciliği hisse senetleri gibidir .Size altın fiyatına göre temettü ödenir” dedi.

Sadece Bireylerin  Faydalanması  İçin Değil

Ülkedeki kripto talebinin artmasına yardımcı olan sadece bireyler ve Taylandlı sakinler değil, kurumsal talep de son yıllarda kayda değer bir büyüme yaşadı. Kasım ayının başlarında, Tayland'ın en eski bankası olan Siam Commercial Bank, ülkenin en büyük kripto borsası olan BitKub'da %51 hisse satın almak için 537 milyon dolarlık bir ödeme yaptı.

Yine de Tayland'ın Çin'in kripto madenciliğini ve madencilerinin çıkışını yasaklama kararından yararlanan tek ülke olduğunu söylemek yanlış olur. Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler, kendi sınırları içinde yeni operasyonlara girecek ve kuracak madencilerin sayısı açısından büyük bir büyüme gördüler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ