Siam Ticaret Bankası ve PTT Araştırma ve Üretim Şirketi Blockchain teknolojisinin kullanımında başarılı bir test gerçekleştirdi

Tayland’ın En Büyük Ticari Bankası ve Devlet Petrol Şirketi Blockchain Ödemelerini Deniyor

Tayland’ın en büyük ticari bankası Siam Ticaret Bankası (SCB) ve devlet petrol şirketi PTT Araştırma ve Üretim Şirketi (PTTEP) sınır ötesi işletmelere yapılan ödemelerde Blockchain teknolojisinin kullanımında başarılı bir test gerçekleştirdi. Banka geçtiğimiz günlerde başarılı pilotu web sitesinde duyurdu.

Duyuruya göre, 2018 ortasından bu yana devam eden proje operasyonel verimliliği optimize etmeyi amaçlıyor. Banka, bu yılın başlarında, Blockchain ödemelerini bir dakika içinde başarıyla gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Görevde ayrıca, geleneksel yöntemlerin yerleşimin gerçekleşmesi için bir ila iki gün beklemesinin gerekli olduğuna dikkat çekiliyor. SCB SEVP ve toptancı bankacılık sorumlusu Wasin Saiyawan, bankanın artık “endüstri için yeni bir norm belirlemeye” hazır olduğunu iddia etti:

    “Sınır ötesi ödeme hizmetlerinin geliştirilmesinde önemli bir dönüm noktası olacak olan bu hizmet, bu yıl boyunca tüm CLMV ve güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanacak.”

PTTEP Finans ve Muhasebe Grubu genel başkan yardımcısı Sumrid Sumneing ayrıca, SCB ile Blockchain teknolojisini kullanmak için işbirliğinin devam edeceğini belirtti. Duyuru Ripple veya XRP'den söz etmese de, şirketin Ripplenet ödeme ağının bir parçası olduğu bildiriliyor.

Ayrıca, geçen yılın eylül ayında, Ripple bankanın RippleNet’in çok atlama özelliğine öncülük ettiğini açıkladı. Multi-hop’un, ağda bulunan diğer finansal kurumlar adına ödemelerin yapılmasına izin verdiği bildiriliyor.

Crunchbase, SCP'yi Tayland’ın ilk yerli bankası olarak tanımladı ve 30 Haziran 2016’dan bu yana, yıllık geliri 2,9 milyar dolar olarak tahmin edilen ülkenin en büyük ticari bankası olduğunu belirtti. Crunchbase ayrıca, PTTEP’in ana şirketi PTT’nin gelirinin yıllık 60,5 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

Cointelegraph'ın dün bildirdiği gibi, Fransız özel kredi kurumu Societe Generale SFH, Ethereum (ETH) blok zincirinde bir güvenlik tokeni olarak 100 milyon euro (112 milyon $) tutarında tahvil ihraç etti.

Son zamanlarda Credit Suisse'deki dijital pazar varlıkları başkanı Emmanuel Aidoo, finansörler arasında statükoyu sürdürme arzusunun Blockchain teknolojisinin benimsenmesini engellediğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ