Tayland merkezli kripto para borsası Zipmex, Taylandlı düzenleyicilerden şube açmak için bir lisans aldı.

Tayland’ın SEC’i, Zipmex Borsasına Kripto Ticaret Lisansı Verdi

Borsa daha önce çoğunlukla Singapur, Endonezya ve Avustralya'da faaliyet gösteriyordu ve şimdi Tayland'da kendisi için başka bir geçit açtı. Raporlara göre, borsa lisansı almak için hissedar özkaynağının en az 50 milyon baht [1.6 milyon $] olmasıyla birlikte, "birkaç katı koşulu" karşılaması gerekiyordu.

Tayland yasalarına göre, lisanslı dijital varlık operatörleri bir Finansal Kurumun sınıflandırması altında yer alıyor. Bu nedenle Kara Para Aklamanın Önlenmesi [AML] raporlama yükümlülüklerine uymak zorunda kalacaklar. Bu teknik özelliklerin yanı sıra Zipmex, hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan müşteri getirmek için Thai AEC Securities Halka Açık Şirket ile ortaklık kurdu.

Haberde ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

“Lisansla, borsa daha önce Avustralya, Singapur ve Endonezya'da ülke merkezli platformlar açarak bu yılın başlarında Tayland'da faaliyete geçmeyi bekliyor.”

Ülke, 2019 yılında dijital varlıklar için düzenleyici çerçevesinin bir parçası olarak borsa lisansları başlattı. Tayland, son zamanlarda kripto para birimi işletmelerini kısıtladı ve 30 başvurandan, SEC zaten Müşteri Bilginizi İsteyin [KYC] protokoller ve güvenlik önlemleri konusunda yetersizlik nedeniyle iki kişiyi reddetti

Bir başka habere göre, Zipmex CEO'su Akalarp Yimwilai, başvurudan lisans almak için sürecin 12 ay sürdüğünü söyledi ve ekledi:

“SEC tarafından lisanslanmak ve denetlenmek her zaman ana önceliğimizdi çünkü düzenlenmiş bir varlık olmanın dijital varlık pazarına girmek isteyen yeni gelenlere güven sağlamaya yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Borsa 2020'nin ilk çeyreğinde ülkede hayata geçmeyi bekliyor. Son zamanlarda, Huobi Tayland da ülkede faaliyet göstermek için bir lisans almayı başardı. Ancak, henüz faaliyete başlamamış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ