Tayland Kripto Para Birimi Ticaretindeki Yatırımlar İçin Vergi Oranlarını Açıkladı

Tayland Kripto Para Birimi Ticaretindeki Yatırımlar İçin Vergi Oranlarını Açıkladı

Tayland Maliye Bakanlığı, kripto-para birimi ticareti için önerilen vergi oranları ve sektörün düzenlenmesine yönelik yasal süreçte yatırımları özetledi.

Tayland maliye bakanı Apisak Tantivorawong, 27 Mart'ta bir haftalık kabine toplantısından sonra yaptığı konuşmada, hükümetin tüm perakende ticaretini ve kripto-para birimi yatırımlarını da kapsayan vergi çerçevesini açıkladı. Nikkei Asya’nın bildirdiğine göre, yatırımcılar iadelerde %15 sermaye kazanç vergisinin yanı sıra tüm kripto işlemlerinde katma değer vergisinde (KDV) yüzde 7 ödeme yapacaktır.

Daha önce Mart ayı ortasında bildirildiği üzere, Tayland Bakanlar Kurulu, kripto-para cinsinden işlemlerin düzenlenmesi ve kripto para birimlerine vergilerin uygulanması ile ilgili kararnameyi onaylamıştır. Tayland'ın başbakan yardımcısı Wissanu Krea-ngam'ın, yeni ve büyüyen iç ICO ve kripto para birimi sektörünün kapsamlı bir şekilde düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Tayland iktidarındaki askeri hükümet, kripto-para piyasasını para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer suç faaliyetlerinde kullanılmasını önlemek için dijital madeni paralarla dalgalanan yatırımcılara yönelik düzenlemenin gerekli olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Wissanu, yeni yasaların amacınınTayland'daki kripto para birimini, ICO'ları engellemek veya yasaklamak değil, bunun yerine korumak olduğunu vurguladı.

Hükümetin muhafazakâr, yumuşak dokunuşla yaklaşımı benimseyen hamlesi, Taylandlı Fintech Derneği'nin başkanlığını yürüten eski Tayland maliye bakanı Korn Chatikavanij'in desteğini aldı.

Korn ayrıca, Taylandlı girişimcilerin, başlangıç para arzları (ICOs) aracılığıyla para toplamak için iyi bir düzenleme sergileyen Singapur gibi ileri teknoloji destinasyonlarına giriş yapılmasına yönelik artış olduğu bilgisini verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ