Tayland'ın kripto sektörünün gözetimini sıkılaştırmak ve Tayland merkez bankasına sektörü denetleme yetkisi vermek için dijital varlıklarla ilgili yasasını değiştirmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Tayland, Merkez Bankası

Tayland Merkez Bankası Kripto Endüstrisini Düzenlemeye Yardımcı Olacak

Tayland'ın kripto sektörünün, özellikle ticaret platformlarının gözetimini sıkılaştırmak için dijital varlıklarla ilgili yasasını değiştirmeyi planladığı bildiriliyor.

Bloomberg Salı günü bildirdiğine göre Tayland Maliye Bakanı Arkhom Termpittayapaisith, ülkenin kripto düzenlemelerinde yapılması planlanan değişikliklerin “merkez bankasını bunun bir parçası haline getireceğini” açıkladı. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) düzenleyici revizyona liderlik etmesinin istendiğini de sözlerine ekledi. 2018'de kabul edilen mevcut kurallar uyarınca, menkul kıymetler bekçisi, kripto endüstrisini denetleme yetkisine sahip.

Kripto düzenlemelerini elden geçirme kararı, ülkedeki lisanslı bir kripto para birimi ve dijital token borsası olan Zipmex (Tayland) Ltd. tarafından yapılan para çekme işlemlerinin durdurulmasının ardından geldi. Zipmex kısa süre önce bazı paraların geri çekilmesine izin verdi, ancak şirket Singapur'da bir moratoryum için başvuruda bulundu.

Dijital varlıklar için mevcut düzenleyici çerçevenin “sektörü düzenleyecek kadar net olmadığını” belirten Termpittayapaisith Pazartesi günü şunları söyledi:

Şu anda, merkez bankasının kriptoların mal ve hizmetler için yasal bir ödeme aracı olmadığını bildirmek dışında düzenleyici çerçeveye girme yeri yok.

Ancak yetkili, daha sıkı kripto düzenlemelerinin amacının, inovasyonu veya teknolojiyi kısıtlamak değil, yatırımcılara daha fazla koruma sağlamak olduğunu vurguladı.

Tayland maliye bakanı, kripto borsalarını geleneksel finans platformlarıyla karşılaştırmaya başladı. “Borsa için, malik olduğunuzu kanıtlayacak belgeniz var. Dijital dünyada, insanların asla okumadığı, en alta koyduğunuz rıza dışında hiçbir şeyiniz yok” diyerek detaylandırdı:

Sektördeki oyuncuları adil koşullarda tutmanın yanı sıra yatırımcıları da korumaya çalışıyoruz.

SEC Genel Sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol, Temmuz ayında mevcut kripto düzenlemelerini elden geçirme planlarını açıkladı. Tekliflerin, kripto koruyucularının yönetimi ve lisanslanması için daha katı nitelikler içerdiğini açıkladı.

“Dijital varlık fiyatlarının aşırı oynaklığı, acilen gelişmiş denetim ihtiyacını teşvik etti” dedi. “Ana odak noktamız, bazıları tasarruflarının çoğunu bu varlıklara yatıran küçük yatırımcılar için daha fazla koruma sağlamak olacak.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ