Tayland

Büyük bir Tayland bankası, yerel kripto para borsalarının banka hesaplarıyla kripto para birimleri alınması işlemlerini sonlandıracağı duyurdu. Bu karar, başka bir Taylandlı büyük banka olan Bangkok Bank'ın benzer banka hesaplarını feshetmesi ile benzer bir nitelik taşıyor.

Bangkok Post'tan Pazartesi günü yapılan açıklamada, önemli bir Taylandlı finans kuruluşu olan devlete ait Krungthai Bank "Kripto ticaret hesaplarını kapattı" açıklaması yaptı. Banka, Tayland'da "Tay Digital Asset Exchange (TDAX) ile kripto para ticareti yapan işlemleri sonlandırması yerel kripto para borsalarının önüne getirilen ikinci engel oldu.

Bir başka Thai Bankası, yerel kripto değişimi hesaplarını kapattı. İlk banka Bangkok Bankası oldu ve TDAX'ın hesaplarını bankayla geçen hafta feshetmeye karar verdi. Tayland'ın merkez bankası bu ayın başlarında mali kuruluşlara kripto para alışverişine katılmalarından kaçınmasını isteyen bir genelge yayımladı.

Maliye Bakanlığı'nın sürekli sekreteri ve Krungthai Bank'ın başkanlığını yürüten Somchai Sujjapongse, bankasının Pazartesi günü "bankanın hesaplarıyla TDAX ile şifreli para birimleri ile ilgili tüm işlemleri durdurmasını" emretti ve ekledi:

Hareket, dijital para birimlerini denetleyen düzenleyici çerçeve belirsizliğini koruduğu için, Tayland Bankası'nın finansal kurumların kriptokrasi işlemlerine katılmalarını ya da kriptokrasi işlemlerine karışmamalarını talep etmesini istedi.

Etkilenen ikinci  kripto borsası

Başka bir Tayland Bankası olan TDAX yerel kripto para borsalarının hesaplarını kapatıyor . TDAX özel sermaye ile kurulmuş bir kripto para borsasıydı. Habere göre, banka da hala iki finansal kurumun banka hesabı var: Kasikornbank (Kbank) ve Siam Commercial Bank (SCB). Geçtiğimiz hafta, Kbank hala TDAX'a hizmet sunduğunu doğruladı.

BX.inthth (BX) adlı bir diğer önemli yerli kripto para borsasından alınan bir habere göre  Bangkok Post'ta Bangkok Bank'ın dövizin hesabını kapatmış olmasına rağmen, fesihin TDAX'ınkiyle aynı gün gerçekleşip gerçekleşmediğini açıklamadı. Crypto Trading Co Ltd'nin kurucusu ve CEO'su Yuthavithi Rootwararit, "BX'in işlem hacmi ve değeri, TDAX'tan on kattan fazla." dedi.

Ertelenen ICO'lar

Bir başka Thai Bankası, yerel kripto borsa hesaplarını kapatıyor . TDAX da bazı ICO tekliflerini kampanyalarını başlatmaya hazırlanıyor. Fakat bankaların bu tutumu yüzünden, borsa ICO planlarının ertelendiğini bildirmeye mecbur kaldı.

Borsa, kısa süre önce Tayland borsasında işlem gören Jay Mart Plc'nin yan kuruluşu J Ventures tarafından Jfin tokeni için bir ICO'yu tamamladı. 100 milyon token başına 6.60 baht fiyatı ile satıldı. TDAX CEO'su ve kurucusu Bay Poramin Insom, Jfin tokeni [TDAX'ın ICO kararıyla] etkilenmeyecek; çünkü bu ICO'nun 16 Şubat'ta tamamen yayınlandı ve  ön satışın ilk günü 2 Nisan'da yapılacağı söyledi ve ekledi;       

"Hala beş veya altı ICO var olmasına rağmen, borsa, piyasa katılımcıları SEC'nin yakında ICO'lar hakkında düzenleyici kuralları açıklamasını beklediği için, iki haftalık bir erteleme emri vermeye karar verdi ..."

Bangkok Post'ta yer alan habere göre Bangkok Eyaleti, kriptokratlar için düzenleyici kanunlar oluşturma sürecinde 8 Mart sonrasında bir fintech tasarısı" bekleniyor. Bir kaynak, gazeteye verdiği demeçte, "ICO düzenlemelerininborsa merkezlerini denetlemeye odaklandığını ve bu da kendilerini SEC'e kaydetmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Sizce Tayland'daki tüm bankalar bu konuyu takip edecekler mi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize görüşlerinizi bildirin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ