Tayvan merkez bankası henüz merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışmayı tamamlamadı ve bir rapora göre, kurumun çalışmalarını bitirmek için iki yıla daha ihtiyacı olabilir.

Tayvan Merkez Bankası, Henüz CBDC Üzerindeki Çalışmasını Tamamlamadı

Bankanın sonraki görevleri arasında halkın desteğini kazanmak, sistemin istikrarlı olmasını sağlamak ve para biriminin yasal çerçevesini oluşturmak yer alıyor.

CBDC Kullanımını Simüle Etmek

Tayvan'ın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerindeki çalışmaların başlamasından yaklaşık iki yıl sonra, ülkenin merkez bankası başkanı Yang Chin-long kısa süre önce kuruluşunun hala proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Yang, merkez bankasının görevi tamamlamak için iki yıla ihtiyacı olabileceğini bildirdi.

Bir dijital para forumunda konuşan Yang, merkez bankasının bir Reuters raporunun kapalı döngü ortamı dediği yerde CBDC kullanımını simüle ettiğini de açıkladı. Ancak aynı rapor, merkez bankasının şu anda üç kilit görevle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bunlar, iletişim kurmayı ve nihayetinde halkın desteğini kazanmayı, sistemin istikrarlı olmasını sağlamayı ve para birimini yasal bir çerçeve oluşturmayı içeriyor.

Rapora göre yönetici, tüm sürecin öngörülen iki yıldan fazla sürebileceğini de kabul etti.

Tayvan halkının nakit kullanmaya daha alışkın olduğu bildirilirken Yang, merkez bankasının gelecek nesillerin muhtemelen dijital para birimlerini fiziksel nakit kullanmaktan daha fazla kullanacağı gerçeğini göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

"Hala ilerlemek zorundayız. Ne de olsa, gelecekte gençlerin çoğu cep telefonu kullanacak, bu yüzden gelecek nesli düşünmek zorundayız” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ