Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünen ilk soru tedarik zinciri yönetimi şirketleri veya ekipleri şu soruyu sormalıdır: 'Bunun yerine bir veritabanı kullanmalı mıyım?'

Tedarik Zincirlerinin Sadece Veri Yönetimi İçin Blockchain Teknolojisini Kullanması Gerekiyor

Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünen ilk soru tedarik zinciri yönetimi şirketleri veya ekipleri şu soruyu sormalıdır: 'Bunun yerine bir veritabanı kullanmalı mıyım?' Açık cevap: Evet, ancak sadece değerli veya savunmasız bilgileri paylaşmıyorsanız. Büyük miktarlarda değerli verilerle işbirliği yapmanız veya paylaşmanız gerekiyorsa, blockchain kesinlikle bunu yapmanın en iyi yoludur.

Blockchain teknolojisi, akıcı veri depolama ve yönetimine, çok partili tedarik zinciri avantajlarına yardımcı olabilir ve izlenebilirlik ve şeffaflık yoluyla güven oluşturmaya yardımcı olabilir.

Kolaylaştırılmış veri depolama ve yönetimi

İlk olarak, gerçekleri düşünelim: hiçbir şirket, başkalarının veritabanlarının içinde dolaşmasına izin vermek istemez ve hiçbir başarılı işletme, başka birinin veritabanında depolanan verilere güvenme riskini alamaz. Blockchain teknolojisinin tedarik zincirlerinden faydalanabileceği yer burasıdır.

Blockchain ağı, katılımcıların çoğu “geçerli” olduğunu kabul edene kadar kayıtlara hiçbir veri girmeyecek şekilde inşa edilmiştir. Bu geçerlilik kontrolü, bilgisayarların her bir işlemi işlemek ve çapraz kontrol etmek için birlikte çalıştığı akıllı bir sistem aracılığıyla yapılır. Tüm bu süreç, esasen çok sayıda toplama ve erişim noktasına izin veren büyük bir depolanmış yapılandırılmamış ve yapılandırılmış veri havuzu olan bir 'veri gölünün' yaratılmasına dayanmaktadır.

Blockchain'i bu şekilde kullanarak, işletmeler yalnızca tedarik zincirindeki tüm katılımcılar tarafından onaylanmış verileri depoladıklarından emin olabilirler. Bu, verilerin yeniden kontrol edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırarak işletmenin veri yönetimi sürecini kolaylaştırır.

Bağlam için, et sevkiyatlarını içeren gerçek hayattaki bir örneğe bakalım. Blockchain teknolojisini kullanarak, ithal sığır eti satın almak isteyen bir tüketici, sığır etinin kökenini doğrulayan ilişkili tüm verileri görüntüleyebilir. Hayvanın nerede yetiştirildiği, üreme verileri, hayvanın ne beslendiği hakkında önemli bilgileri görüntüleyebilirler ve Avustralya'da, Et ve Hayvancılık Avustralya (MLA) gibi hükümet organlarından sertifikalı belgelere bile erişebilirler. Bunun da ötesinde, malların sevk edildiği koşulları teyit edebilen veya herhangi bir anormallik olduğunda katılımcıları uyaran ısı, nem, GPS vb. İle ilgili Nesnelerin İnterneti (IoT) verileri de mevcuttur. Bu aynı zamanda blockchain'in gerçek potansiyelini de vurgular

Üreticilerin markalarını sahte ürünlerden koruyabilmelerini ve tüketicilere satın aldıkları ürünlerin meşru ve tüketilmelerini güvence altına almalarını sağlayan teknoloji.

Çok taraflı tedarik zinciri avantajları

Birden fazla partiden oluşan bir tedarik zinciri, her katılımcının güvenebileceği bir veri gölüne sahip olmanın mantıklı olduğu diğer bir harika örnektir.

Ne demek istediğimizi göstermek için, tıbbi kenevir endüstrisine bir göz atalım. Şu anda, Aglive, hastaların tedavi için güvenli dozlar almasını sağlamayı amaçlayan NSW Temel Endüstriler Departmanı tarafından yönetilen bir tıbbi esrar endüstrisi çalışmasının bir parçasıdır.Bu endüstri liderliğindeki çalışma, ilk şirket olan Cann Group Limited tarafından başlatılmıştır. Avustralya Hükümeti tarafından Tıbbi Kenevir Lisansı ve Kenevir Araştırma Lisansı verilmesi.

Deneyimlerimiz, tıbbi kenevir tedarik zinciri endüstrisinin Avustralya'da karmaşık olduğunu ve farklı eyaletlerin farklı yasalara sahip olduğunu göstermiştir. Bu, endüstri katılımcılarının dağıtılmış tıbbın güvenli olmasını, geçerli yasalara uymasını ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlamayı zorlaştırır. Bu tedarik zinciri sorunlarına ek olarak, güvenli ve güvenilir dozajlar sağlamak için çok önemli olan ek laboratuvar test sonuçları da vardır.

Zamanla, bu veriler reçeteler, eczane kayıtları ve hasta kayıtları gibi ilgili bilgileri işleyen diğer tıbbi blok zincirleriyle değiştirilmelidir. Bu işleme, temel olarak verilerin farklı blok zincirleri arasında serbestçe akması ihtiyacını tanımlayan ‘Birlikte Çalışabilirlik’ adı verilir. Bir otel rezervasyonu gibi: sadece o şehirde bir oda istiyorum. Hangi sistemlerin bilgi topladığını veya bu bilgilerin size nasıl aktığını umursamıyorsunuz. Günün sonunda, gerçekten önem verdiğiniz şey sonuç değil, sonuçtur. Aynı fikir, blockchain teknolojisinin ilaç endüstrisindekiler de dahil olmak üzere tedarik zincirlerinde nasıl kullanılabileceği için de geçerlidir.

İzlenebilirlik ve şeffaflık yoluyla güven oluşturma

Son olarak, blockchain teknolojisi veri yönetiminde izlenebilirliği ve şeffaflığı artırır. Bunu sığır eti endüstrisi ve yukarıdaki ilaç endüstrisi örnekleri aracılığıyla gördük.

Benzer şekilde, tedarik zinciri boyunca izlenebilirlik ve şeffaflık, artık tüketicilerin ödeme yaptıklarından emin olabilecekleri anlamına geliyor. Gıda sahtekarlığı tüm dünyada giderek artan bir endişe kaynağı haline geldi ve medya geçtiğimiz on yıl içinde göze çarpan bazı vakaları bildirdi. Örneğin, bu yılın başlarında New York'ta meydana gelen en son “sahte balık” skandalı, eyalet genelindeki süpermarketlerde yüksek seviyelerde deniz ürünleri dolandırıcılığı gördü. Artık mevzuata uygunluk ve tedarik zincirlerinin güvenilirliği konusundaki odak noktasıyla, işletmelerin tedarik zincirleri boyunca mallarını düzgün bir şekilde izlediklerinden emin olmak için blockchain teknolojisini benimsemeleri her zamankinden daha önemlidir. Şimdi şeffaflık için daha yüksek bir sosyal beklenti var ve hepsi blockchain teknolojisi ile sağlanabilen izlenebilirliğe işaret ediyor. İşletmeler, yeni teknolojiyi benimseyerek tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin kökenlerini kontrol etmelerine ve güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olmalarına izin verebilir.

Buradan nereye?

Teknoloji hayatımızın birçok yönünü değiştirmeye devam ediyor. Bu değişimin temposu artıyor ve değişiklikler şimdi daha sıradan yaşam alanlarına doğru ilerliyor. Sadece mal ve hizmet satın alma ve satma şeklimizi etkilemez; şimdi günlük işleri nasıl yürüttüğümüzün temel süreçlerini değiştiriyoruz. Kağıt tabanlı veri yönetim sistemlerinin çoğaltılması, israfı ve hayal kırıklıkları yakında daha fazla kesinlik sağlayan verimli, uygun maliyetli süreçlerle atlanacaktır.

 Gıda sahtekarlığının giderek artan bir endişe haline geldiği bir dünyada, işletmelerin geleneksel veritabanlarıyla ilişkili risklerin farkında olmaları zorunludur. Üreticiler, markalarını sahte ürünlerden korumak için blockchain teknolojisine güvenebilirler (ve kullanmalıdırlar), bu da müşterilerine satın aldıkları ürünlerin sevdiklerine zarar vermeyeceğini garanti edecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ