Bu zor zamanlarda, birçok ülke Coronavirus teşhisi konan insanları takip etmekte sıkıntı yaşıyor. Daha kolay hale getirmek için Apple ve Google, COVID-19 hastalarını izlemeyi kolaylaştırmak için ortak bir uygulama başlatmaya karar verdiler.

Teknoloji Devleri Apple ve Google, COVID-19 İzleme Aracını Yayınlayacak

Bu zor zamanlarda, birçok ülke Coronavirus teşhisi konan insanları takip etmekte sıkıntı yaşıyor. Daha kolay hale getirmek için Apple ve Google, COVID-19 hastalarını izlemeyi kolaylaştırmak için ortak bir uygulama başlatmaya karar verdiler.

Apple ve Google'ın tanınmış mühendisleri, kişi izleme aracı olarak çalışan ve birinin Coronavirus'u yakalayıp yakalamadığını belirleyen bir uygulama üzerinde çalışıyorlar. Bu uygulama hem iOS hem de Android platformlarında yayınlanacak. Bu, halk sağlığı yetkilileri için kullanışlı bir araç olacaktır ve derhal harekete geçebilir ve hastalığın yayılmasını önleyebilirler.

Bu uygulama, Bluetooth'u yakındaki diğer cihazlara iletmek için cihazdaki radyoları kullanıyor. Uygulama, yakındaki cihazın uygulamanın çalıştırıldığı telefonun menzili içinde ne kadar süreceğini belirler.

Bu telefonu kullanan kişiye Coronavirus teşhisi konulursa, diğer kişiye uygulama aracılığıyla bir uyarı gönderilir. MIT öğrencileri de buna benzer bir mekanizma yarattıklarından, temas izleme araçları yaygındır.

Proje başlangıçta her iki şirketin de anlaşmasından iki hafta önce başlamıştı. Bu uygulamanın ortak kullanıma sunulmasının nedeni, temas izleme aracının Bluetooth bağlantısı ve gizlilik endişeleriyle ilgili önemli sorunları korumak ve önlemek için karmaşık olmasıdır.

Bu sorunu çözmek için Google ve Apple, çok sayıda kullanıcının katılmasına ve bağlanmasına izin verecek bir API oluşturmak için işbirliği yaptı.

Bu planın iki aşaması vardır:

Aşama 1:

Apple ve Google tarafından Mayıs ayının ikinci haftasında ayrı bir yakınlık iletişim algılama uygulaması yayınlanacak. Kullanıcılar Appstore ve Playstore üzerinden erişebilirler. Bu uygulama, kullanıcıların tanışma izlemeyi tercih etme iznini isteyecektir, bu da kullanıcının tanıştığı her kişiye anonim tanımlayıcılar yayacaktır.

Aşama 2:

İkinci aşama, kullanıcının uygulamayı tekrar indirmesine gerek kalmayacağı için çok daha verimlidir. İzin verildikten sonra, araç kullanıcının konumunu otomatik olarak algılar ve yakınlarda kim olduğunu belirler. Uygulamada birleştirilen hastaların verileri, diğer kullanıcıya Coronavirus teşhisi konulursa bir uyarı gösterir.

Kullanıcı Gizliliği:

Hem Google hem de Apple tarafından tam gizlilik önlemleri alınmıştır. Bu uygulama kullanıcı hakkında hiçbir özel bilgi vermeyecektir.

 Uygulama, yalnızca iki kullanıcının yakında olup olmadığını ve bu sürenin süresini belirlediği için kesin konumu bile göstermez. Bu, ACLU tarafından ortaya atılan bir faktördü ve yakında çözüldü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ