Teknoloji ve inovasyon alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için yapılacak olan çalışmaların ayrı bir önemi bulunuyor.

Teknoloji ve inovasyon alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için yapılacak olan çalışmaların ayrı bir önemi bulunuyor. Zira bir alanda çalışan erkek ve kadın oranının birbirine eşit olması toplumsal cinsiyet eşitliğine katkılar sağlıyor.

Fen, teknoloji ve mühendislik alanına baktığımızda bu alanda okuyan kızların oranının son derece düşük olduğunu görüyoruz. Oran sadece yüzde 24 seviyesinde yer alıyor. Bu orana dikkat çeken bir seferberlik son zamanlarda Koç Holding’den geldi.

Koç Holding öncülüğünde bulunan teknoloji şirketleri önümüzdeki 5 yıl içinde teknoloji ve inovasyonda kadın ve kız çocuklarına yönelik olarak fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla çalışmalar yapacağını taahhüt etti.

Kız çocukları eğitim tercihlerinde teknoloji ve inovasyon alanını tercih etmeyerek daha yolun başında eleniyorlar. Holding bu çerçevede 10-14 yaş aralığındaki kız çocuklarına teknoloji ve mühendislik eğitimi alma cesareti kazandırmayı planlıyor. Holding bu amaçla pek çok proje geliştirecek.

Peki kadınların bu alanda olması neden önemli? Açıkçası geliştirilecek olan projeler açısından bakıldığında toplumsal cinsiyet eşitliğine daha uygun projelerin geliştirilmesi açısından verimlilik ortaya konulabilir. İyi bir yaklaşımın sergilenmesi daha güzel neticelerin alınmasını da sağlayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ